Článek
Směrnice obsahuje dva kontroverzní články 11 a 13. První zmiňovaný je často označován jako „daň z odkazu“. Navrhovatelé chtějí, aby vyhledávače, sociální sítě a podobné služby platily vydavatelstvím za odkazy na články.
Článek 13 zase ukládá internetovým platformám povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.
Pro směrnici se vyslovilo 348 poslanců, 274 bylo proti. Většina českých europoslanců byla proti směrnici. Pro byli jen Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová (oba KDU-ČSL). Zdrželi se Luděk Niedermayer (TOP 09), Miroslav Poche (ČSSD), Stanislav Polčák (STAN), Dita Charanzová a Martina Dlabajová (obě ANO).
Proti směrnici hlasovali: Petr Ježek, Pavel Telička (oba nestraníci ve frakci liberálních demokratů), Jiří Payne (Svobodní), Jaromír Kohlíček, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka (všichni KSČM), Jiří Pospíšil (TOP 09), Jaromír Štětina (nestraník ve frakci evropských lidovců), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Evžen Tošenovský, Jan Zahradil (oba ODS), Olga Sehnalová, Jan Keller (oba ČSSD). |
Hlasovalo se i o návrhu, aby se hlasovalo o pozměňovacích návrzích, včetně vyškrtnutí obou kontroverzních článků. Tento návrh však neprošel o pět hlasů, upozornila na Twitteru pirátská europoslankyně Julia Reda. Novela tak nakonec prošla včetně kontroverzních článků.
Petici proti kontroverzní normě podepsalo více než pět milionů lidí, na protest kvůli ní nedávno na den stála česká Wikipedie a konaly se i protesty v ulicích.
Voting on individual amendments (like the proposal to delete #Article13) was rejected by a majority of just 5 votes. #SaveYourInternet pic.twitter.com/RprPoiH3dZ
— Julia Reda (@Senficon) 26. März 2019
Návrh, aby se o kontroverzních článcích včetně takzvané daně z odkazu hlasovalo zvlášť, neprošel o pět hlasů, upozornila europoslankyně Julia Reda
Evropští akademici upozorňují na to, že daň z odkazu výrazně omezí dostupnost informací prostřednictvím internetu, protože jednotlivé platformy nebudou ochotné platit vydavatelstvím peníze za to, že jim přivádí čtenáře.
Paradoxní je, že za tento článek lobovala i vydavatelství, která na sociálních sítích sama sdílejí odkazy na svůj obsah. Podle novely by za to nově mohla inkasovat peníze.
„Je velmi pravděpodobné, že by schválení návrhu omezilo volný tok informací, který je přitom pro fungování demokratické společnosti klíčový. Přestože cílem je ocenit lépe tvůrce a novináře, pravděpodobně bude v praxi efekt přesně opačný,“ stojí v otevřeném prohlášení evropských akademiků.
V konečném důsledku by se to tedy nejvíce dotklo samotných uživatelů, kteří by přišli na internetu o možnost snadno vyhledat všechny informace a související články o věcech, které je zajímají.