Článek
V úterý večer dohodu uzavřel americký Westinghouse, který počítá se 70procentním zapojením českého průmyslu. Firma to sdělila ČTK. Už dříve pak dohodu podepsaly také francouzská EDF a jihokorejská KHNP, které přislíbily minimálně 65procentní účast tuzemských firem.
Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy americká společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Nabídky vyhodnocuje společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Vláda by vyhodnocené nabídky měla dostat v únoru.
Dukovany mají územní rozhodnutí pro stavbu dvou nových bloků
Nový blok by měl být dokončen do roku 2036. Vedle jednoho bloku v Dukovanech vláda uvažuje o možném rozšíření tendru na další tři bloky.
Aliance představila loni analýzu, podle níž může český průmysl zajistit až dvě třetiny dodávek pro připravované nové jaderné bloky v České republice. Jednotliví zájemci o dukovanský tendr zpočátku zapojení českých firem do projektu komentovali spíše zdrženlivě či neurčitě, od loňského podzimu však začali postupně deklarovat zájem o širokou účast českého průmyslu.
Výsledkem jsou dohody o spolupráci, které zájemci postupně podepsali s Aliancí české energetiky. Nejprve v září uzavřela aliance dohodu s KHNP, v prosinci s EDF a dnes také s firmou Westinghouse. „Naše projekty technologie AP1000 významně těží z rozsáhlé lokalizace kritických výrobních a servisních prací. Očekáváme, že nejméně 70 procent prací na tomto významném projektu bude zadáno českým firmám,“ řekl prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy David Durham. Dohoda, kterou společně s Westinghouse uzavřela také partnerská firma Bechtel, má podle podniku usnadnit účast firem z ČR do všech připravovaných projektů v Česku.
Podle výkonného ředitele aliance Josefa Perlíka jde o významný krok ve vzájemné spolupráci všech zúčastněných stran. Věří, že dohody zajistí vysokou účast českých firem na stavbě v Dukovanech i v případných dalších projektech v regionu.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.