Článek
Žádost o dotaci z programu rozvoje venkova podala společnost Vodňanská drůbež v roce 2020, a to na modernizaci porcování kuřat. O kolik peněz šlo, soudní rozhodnutí nezmiňují. Fond v lednu 2023 ukončil administraci žádosti.
Dotaci zamítl hlavně z obavy, že by Evropská komise následně kvůli střetu zájmů zakladatele Agrofertu Andreje Babiše (ANO) dotaci neproplatila. Babiš byl v letech 2017 až 2021 českým premiérem, koncern měl tehdy ve svěřenském fondu.
Fond při svém rozhodnutí vycházel ze staršího sdělení Evropské komise, které obsahovalo závěry auditu ohledně Babišova střetu zájmů. Komise už dříve odmítla proplatit dotaci na modernizaci farmy pro jiný zemědělský podnik z Agrofertu. Fond se obával, že dotace pro Vodňanskou drůbež by dopadla stejně.
Agrofert žaluje ministerstvo, dožaduje se 200 milionů korun dotací
Městský soud považoval rozhodnutí za nedostatečně odůvodněné. Podle NSS je ale rozhodnutí fondu sice místy stručné či strohé, přesto však srozumitelné a dostatečně podložené.
„Z rozhodnutí jasně vyplývá, že stěžovatel (SZIF) považoval za podstatné vyložit střet zájmů v souladu s názorem Komise, neboť na jejím posouzení bude nadále záležet, zda přistoupí k proplacení dotačních prostředků, jež jsou nejprve vynaloženy ze státního rozpočtu,“ stojí v rozsudku NSS.
Soud zdůraznil také to, že dotované projekty musí být v souladu s příslušnou právní úpravou již od okamžiku podání žádosti.
„Jestliže žalobce podal žádost o dotaci v době, kdy byl Andrej Babiš předsedou vlády, a existoval zde tedy (ve smyslu závěrů Komise) střet zájmů, pro který žalobce nebyl způsobilým žadatelem o dotaci, je zřejmé, že projekt nebyl v průběhu celé jeho administrace v souladu s příslušnou právní úpravou. Stěžovatel proto zcela logicky rozhodl o ukončení administrace projektu,“ uvedl NSS.
Jako žalobce v řízení figurovala Vodňanská drůbež, stěžovatelem je SZIF. Městský soud nyní musí rozhodovat znovu.
Miliardáři z žebříčku nejbohatších, včetně Babiše, vydělávají na eurodotacích
NSS se loni zabýval také stížnostmi, které se týkaly dotací od ministerstva průmyslu a obchodu. To v roce 2021 zamítlo sérii žádostí na projekty spolufinancované z evropských zdrojů, které podaly různé společnosti z Agrofertu. Úřad poukazoval na riziko, že komise Česku peníze neproplatí.
Firmy se bránily žalobami. Jednotlivé senáty městského soudu se při rozhodování názorově rozdělily a obsahově stejné spory vyřešily několika různými způsoby. Některé senáty potvrdily postup ministerstva jako oprávněný, jiné pokládaly úřední rozhodnutí za nepřezkoumatelné. NSS se postavil za ministerstvo.
Loni také Ústavní soud odmítl stížnost firmy Primagra z koncernu Agrofert. Ministerstvo jí neposkytlo dotaci na výměnu sušárny zrnin ve Staňkově na Domažlicku. Firma ve stížnosti uvedla, že důvod odmítnutí dotace je obskurní. ÚS potvrdil stanovisko správních soudů, podle nichž úřad nechyboval: identifikoval riziko, zhodnotil pravděpodobnost potíží s proplacením dotace a zvolil opatrný postup.