Článek
Vodohospodářskou infrastrukturu v Praze má na starosti městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která ji do roku 2028 pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK). V příštím roce vybere PVS na nájemném zhruba 3,55 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 584 milionů víc.
„Meziroční navýšení znamená navýšení přibližně o 56 korun měsíčně na osobu za veškeré vodohospodářské služby, ročně by to znamenalo nárůst o 671 korun na osobu. Výše sociálně únosné ceny vody vypočtena oborovou autoritou je pro hlavní město Praha na rok 2024 ve výši 235,47 koruny za metr krychlový,“ píše se v dokumentu.
Výše pro vodné a stočné je tak podle dokumentu v Praze nadále pod hranicí sociálně únosné ceny. Cena za jeden litr vyrobené a dodané pitné vody včetně následného odvedení a ekologického vyčistění stojí méně než 15 haléřů.
Překvapení: v důlních vodách jsou mikroplasty, zjistil ostravský výzkum
Meziročně vzroste rovněž výše nájemného vodohospodářské infrastruktury, které platí PVK městské firmě PVS. Proti loňsku se zvýší na asi 3,55 miliardy korun, kdy v letošním roce je nájemné stanoveno na zhruba 2,96 miliardy. Většinu vybraných peněz, a sice přes 3,3 miliardy, použije PVS na investice obnovy vodovodů a kanalizace.
PVK vlastní z 51 procent firma Veolia a ze 49 procent město prostřednictvím PVS. Firma provozuje vodovodní síť dlouhou 4444 kilometrů a kanalizační síť o délce 4760 kilometrů, loni měla 93 521 smluvních zákazníků.
Změna v DPH
Zdražení vody od příštího roku se netýká pouze hlavního města. Více si připlatí například také obyvatelé Ostravy. Tamní nárůst ceny je o něco nižší, činí 12 procent, oznámila koncem listopadu společnost SmVaK Ostrava. Třeba v Brně ale voda zdraží jen mírně, a to o 1,6 procenta.
Do zdražení vodného a stočného v celé republice je promítnuta také změna sazby daně z přidané hodnoty (DPH), která se od 1. ledna 2024 zvýší z dosavadních 10 procent na 12 procent.