Článek
Ceny vody tak zrychlily růst, loni průměrné zdražení činilo 3,2 procenta. Hlavním důvodem letošního zdražení je inflace, která loni činila 2,8 procenta.
Sdružení ceny analyzuje na základě informací z 13 krajských a více než 30 okresních měst. Podle údajů ministerstva zemědělství činila předloni suma peněz na opravu, obnovu a budování nové infrastruktury 14,3 miliardy korun, což bylo více než 38 procent podílu plateb za vodné a stočné.
V USA je voda v kohoutcích často kontaminovaná jedovatými chemikáliemi
„Objem těchto prostředků u odpovědných vlastníků veřejných vodovodů a kanalizací narůstá a tvoří největší nákladovou položku při kalkulacích výše plateb za vodné a stočné,” uvedl předseda představenstva SOVAK Miloslav Vostrý. Podle něj se zvyšuje také tlak na růst mezd.
Nejnižší ceny podle SOVAK jsou v Krnově, kde letos nevzrostly a činí 54,05 koruny za metr krychlový. Naopak nejvyšší jsou v Turnově, kde se letos zvýšily na 113,16 Kč/m³. „Nejsou tam podchycení ti malí a nejmenší provozovatelé,” dodal ředitel SOVAK Oldřich Vlasák.
Zlevnění díky DPH nejisté
Od května klesne daň z přidané hodnoty (DPH) na vodné a stočné z 15 procent o pět procentních bodů, spolu s ní by mohla klesnout také cena vody, pokud to vodárenské společnosti a většinou také zastupitelstva měst odsouhlasí. Ceny by mohly klesnout o 3,5 až čtyři koruny za metr krychlový. „Částka generovaná snížením sazby DPH v případě, že cena zůstane na stejné úrovni, může být využita na vytvoření rezervy pro obnovu a opravy vodárenské infrastruktury,” dodal Vostrý.
Vodu někde nižší daň nezlevní
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přitom loni na podzim slibovala, že stát na zlevnění díky DPH dohlédne. Vodné a stočné patří mezi státem regulované ceny. „Jsme připraveni díky cenovému výměru ministerstva financí pohlídat, aby se toto snížení DPH promítlo až do koncových cen,“ prohlásila.
Voda potřebuje víc čistit
Ztráty vody ve vodovodní soustavě loni činily 15,8 procenta. Podle Vlasáka v Evropě neexistuje stát, který by měl ztráty pod deset procent.
Podle sdružení se v posledních letech zhoršuje také kvalita surových vod, vodárenské společnosti tak musí investovat do kvalitnějších technologií. „V současné době je to více z plošných zdrojů, jako jsou například splachy z polí. Teď se můžeme bavit o pesticidech a dalších - to se bohužel dostává do povrchových vod a leckdy to už za ty roky prosakuje do vod podzemních,” dodal Vlasák.