Článek
Nouzový stav platí na Vysočině, v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Libereckém kraji, dále v okresech Trutnov, Náchod, Jičín v Královehradeckém kraji, Bruntál v Moravskoslezském kraji a Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín ve středních Čechách. Jeho vyhlášení je spojeno s určitým omezením práv osob, lidé například budou mít zákaz vstupu a pohybu v lesích, kde je vyhlášen krizový stav, uvedl Gandalovič.
Vichřice z konce minulého týdne porazila v lesích spravovaných státním podnikem Lesy ČR zhruba 4,5 miliónu metrů krychlových dřeva, což jsou asi dvě třetiny ročních těžeb podniku. Z hlediska LČR to bude podle Gandaloviče znamenat horší ekonomický výnos, protože dřevo se bude těžit s vyššími náklady a utržená cena bude zřejmě nižší.
Pro Lesy ČR je podle generálního ředitele Františka Koníčka rychlost zpracování kalamity zásadní. A to nejen z pohledu prodejních cen dřeva, jehož kvalita bude při delším ležení v lese klesat, ale i proto, aby bylo dost těžebních kapacit. Těžební firmy totiž mohou odlákat zakázky sousedních zemí, kde vichr také lesy zle poškodil.
Majitelé soukromých a obecních lesů dříve odhadli, že čtvrteční a páteční vichřice poškodila v jejich porostech až tři milióny metrů krychlových dřeva. Ročně ve svých lesích vytěží asi 6,5 miliónu metrů krychlových.