Článek
„Žádali jsme v posledních dnech předtím, než měla vláda jednat o rozpočtu, intenzivně o termín schůzky, ale bez odezvy,“ řekl Novinkám a Právu místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek.
Původně se podle něj schůzka měla uskutečnit mezi 13. a 17. zářím, ale nestalo se tak kvůli povodním, které v tu dobu zasáhly velkou část Česka.
Kabinet Petra Fialy (ODS) pak včera schválil to, co ministerstvo financí avizovalo už minulý týden. Totiž, že na platy učitelů půjde příští rok o sedm procent, tedy o 6,6 miliardy korun více než letos a na platy ostatních státních zaměstnanců pět procent čili 19,4 miliardy navrch.
V návrhu rozpočtu, který teď míří do Sněmovny, je tedy na platy vyhrazeno méně, než kolik odbory očekávaly. Počítaly s osmi procenty pro všechny.
Odboráři se včera nakonec termínu schůzky dočkali, avšak až během zasedání vlády, kde se o rozpočtu rozhodovalo. „Před chvílí mi přišla informace od ministra práce Jurečky, že se jednání uskuteční příští týden,“ sdělil Právu šéf úřednických odborů Pavel Bednář.
Ze slov ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vyplývá, že se tam bude rozhodovat o tom, kolik z navýšení má jít do základu, tedy do tarifů, a kolik na odměny. „Jsem příznivcem toho, aby co největší navýšení bylo v nadtarifních složkách. Odbory to vidí přesně naopak,“ shrnul Stanjura. Podle premiéra Fialy chce vláda na schůzce příští týden záležitost uzavřít.
Na platy o osm procent více nepůjde. Středula to špatně pochopil, tvrdí ministerstvo
Odbory by však ještě rády o navýšení objemu peněz na platy jednaly, byť Bednář připustil, že už to zřejmě nepůjde. O něco odlišnější pohled má Vaňásek. „V legislativním procesu se ještě dají změny udělat,“ dodal.
„Nedodržují dohody“
Odboráři dosavadní postup vlády těžce nesou. „Je to arogance. Tak arogantní jednání jsem ještě od žádné vlády nezažila. Pan premiér na předsednictvu tripartity prohlásil, že se s námi do 17. září sejde, ale nestalo se tak. Vyplývá mi z toho, že nectí dohody. Protože to nebyl slib, ale dohoda,“ prohlásila předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.
Není to letos poprvé, co se odbory na vládu naštvaly. Stalo se tak i v srpnu při jednání o možném zvýšení platů od října. Tam jim vláda dala nůž na krk s tím, že buď přistoupí na valorizaci tarifů o tři až pět procent pro vybrané skupiny, nebo nebude nic. Odbory to označily za vydírání, návrh odmítly, a nakonec ze zvýšení sešlo.
Na jednání předsednictva tripartity zkraje měsíce pak podle vyjádření odborářského předáka Josefa Středuly šéf státní kasy Stanjura slíbil navýšení prostředků na platy pro příští rok až o osm procent. Mělo to vycházet na 24 miliard korun.
Ministerstvo financí to ale prostřednictvím své mluvčí popřelo.