Článek
Některé body jsou ale už známy. Daň z příjmu fyzických osob by například měla mít jednotnou sazbu 15 procent. Reforma by měla zastavit zadlužování země.
"Vláda jednomyslně schválila koncept reformy veřejných financí," prohlásil Nečas. "Jde o snížení přímých daní, zastavení exploze sociálních výdajů, reforma sociálního a daňového systému," uvedl po jednání ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).
Konec pastelkovného
Některé dávky, které zavedla minulá vláda, chce současný kabinet úplně vyrušit. Například tzv. pastelkovné, tedy příspěvek rodinám, jejich děti jsou do první třídy, nebo pohřebné. Zavést by se měly i poplatky u některých lékařů.
Ministři spojili s reformou existenci kabinetu. Do Sněmovny by se zákony měly dostat v červnu. Podle premiéra Mirka Topolánka by se o reformě mělo hlasovat jako o celku. "Když reforma, tak jak ji předložíme, neprojde, bude třeba hledat novou vládu," řekl minulý týden Topolánek.
Vláda má ve Sněmovně podporu 100 hlasů, což jí na prosazení nestačí. Může se ale spolehnout na některé opoziční poslance. V některých hlasováních v poslední době jí pomohli nezařazení poslanci Miloš Melčák či Michal Pohanka, kteří před několika měsíci opustili ČSSD.
Vyšší DPH
Mluví se také o tom, že návrh by měl zvýšit nižší sazbu DPH z pěti procent na devět. Tím by zdražily některé potraviny či služby
Podle opozice jsou záměry vládní koalice asociální a výhodné jen pro nejbohatší občany. Například právě daň z příjmu zvýhodní ty, kteří berou měsíčně více než 40 tisíc hrubého. Lidem s průměrnými příjmy nepomůže.
Koalice naopak tvrdí, že na reformě vydělají všichni. Lidem, kteří by v důsledku o peníze přišli, chce kabinet ztráty kompenzovat různými daňovými úlevami.
Dosavadní podoba návrhu reformy veřejných financí
- Jednotná daň z příjmu fyzických osob ve výší 15 procent
- Zvýšení DPH z 5 na 9 %.
- Snížení daně z příjmů firem z 24 na 22 procent
- Zavedení ekologických daní
- Stanovení stropů pro odvody pojistného
- Zrušení společného zdanění manželů
- Konec automatické valorizací dávek mimo zvyšování důchodů
- Změna rodičovského příspěvku
- Redukce pohřebného
- Snížení porodného
- Zrušení pastelkovného
- Snížení počtu rodin s nárokem na dětské přídavky
- Zvýšení věku odchodu do penze na 65 let
- Prodloužení doby povinného pojištění z 25 na 35 let
- Zrušení nemocenské v prvních třech dnech marodění
- Snížení dávek při krátkodobé nemoci
- Zvýšení při marodění delším než dva měsíce
- Zvýhodnění lidí s vyššími příjmy při dlouhodobější nemoci
- Pomalejší růst platů státních zaměstnanců
- Snižování počtu zaměstnanců veřejné sféry
Další etapa reformy:
- Další snížení daní pro firmy až na 19 procent
- Reforma systému zdravotnictví
- Reforma důchodového systému
- Zavedení prorodinných opatření
Žádný z návrhů zatím není oficiální a neexistuje žádný "zaručený" návod, jak vypočítat, kdo si s reformou jak polepší či pohorší. S hodnocením jsou zdrženliví i ekonomové. Čísla, která jsou k dispozici, jsou jen spekulativní a reformu chtějí hodnotit až poté, co budou znát podrobnosti.