Hlavní obsah

Vláda schválila superdávku

Aktualizováno

Čtyři dosavadní sociální dávky má od července příštího roku nahradit jedna nová sloučená superdávka a kvůli nároku na peníze od státu se bude více a přísněji posuzovat příjem i majetek žadatelů. A to včetně stavu účtu nebo počtu aut v rodině. Revizi dávek navrženou ministerstvem práce a sociálních věcí ve středu schválila vláda.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Petr Fiala, Vít Rakušan a Marian Jurečka před jednáním vlády. Ilustrační foto

Článek

Místo současných čtyř dávek – přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení – bude zavedena jednotná dávka, která podle ministerstva práce zohlední vše, na co má daná domácnost nárok.

Žadatel podá pouze jednu žádost namísto až čtyř, kterou půjde vedle osobní návštěvy některé z poboček úřadu práce vyřídit i z domova on-line.

„Většina domácností v těžké finanční situaci dnes čerpá kombinaci několika různých dávek, což může být ve výsledku složité a komplikované jak pro ně samotné, tak pro stát z hlediska administrativy,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Současný tři desetiletí starý systém podle něj navíc není dost motivační. „Naším cílem je podpořit snahu občanů se o sebe postarat, nikoliv pouze spoléhat na stát a pasivně čekat na podporu,“ dodal Jurečka.

Důchody se zvýší o 358 korun měsíčně

Ekonomika

Větší dohled nad majetkem

U nové dávky se mají odstranit body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu pomoc od státu ztrácí. Podpora se bude lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj.

Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, dvě auta či úspory nejvýš 200 až 400 tisíc korun podle počtu svých členů.

Podpora na bydlení by měla být dál pro lidi, kteří vydávají za byt či ubytování přes 30 procent příjmu. Na peníze na dítě by dosáhly rodiny s příjmem pod čtyřnásobek minima místo dosavadního 3,4násobku u přídavků na děti. Část na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů.

Pomoc může navýšit pracovní bonus. V případě, že v domácnosti není žádný práceschopný člen, bude zvýhodněna ve složce dávky na bydlení, případně ve složce dítě.

Nová superdávka může poškodit příjemce přídavků na děti, varuje opozice

Ekonomika

Kritika z opozice i neziskového sektoru

Výhrady k úpravě má nejen opozice, nýbrž i další resorty, ombudsman, kraje, sdružení obcí, organizace na pomoc potřebným či odbory.

„Nelíbí se mi, že to směšuje rodinné a chudinské dávky,“ kritizoval návrh stínový ministr práce za hnutí ANO Aleš Juchelka. „Všichni, kteří jsou v dávkách v hmotné nouzi, pobírají příspěvek na dítě. Ale ne všichni, kteří ho pobírají, pobírají příspěvek v hmotné nouzi,“ uvedl Juchelka s tím, že kvůli plánovaným majetkovým testům mohou rodiny o přídavky na děti přijít.

Obavy sdílí i Platforma pro sociální bydlení, která se odborně zabývá dostupností bydlení a sociálním vyloučením. I když ocenila, že reforma se v řadě aspektů snaží jít dobrým směrem.

„Zjednodušení systému může pomoct s dostupností dávek pro lidi, kteří na jejich využití mají právo, ale kvůli složitosti systému si o ně nežádají. Ve stejnou chvíli ale systém přináší novou vlnu zpřísnění dávek a snížení jejich výše pro řadu příjemců. To je zcela neadekvátní v současné ekonomické situaci,“ komentovala ředitelka platformy Barbora Bírová.

Minimální mzda stoupne na 20 800 korun

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám