Článek
"Předkládám vládě tuto malou novelu, která nechá běžet ty věci, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou správné, což je vznik Speciálního stavebního úřadu na konci roku, který bude řešit nadregionální stavby, komunikace, plynovody. Prostě ty složité stavby, které přesahují kompetenci i hranice těch jednotlivých regionů," řekl již dříve Bartoš.
Do konce tohoto roku zároveň Bartoš chce, aby Sněmovna probrala věcnou novelu stavebního zákona jako takovou. Až ta bude podle ministra mít za cíl zcela zvrátit vznik Nejvyššího stavebního úřadu. Centralizaci, která se podle Bartoše ukázala jako špatná i v případě Národní sportovní agentury, nechce dopustit.
"My toto chceme nahradit integrací procesů - jádrem má být digitalizace. Úředníci, občané či firmy, kteří staví, budou do systému přistupovat vzdáleně, bude zachován princip jeden proces jedno razítko, ale ponecháme ty stavební úřady v obcích tedy blíže tomu řešenému problému," dodal ministr.
Bartoš: Stavební úřady zůstanou na obcích
Schválený materiál jen formálně upravuje předchozí předlohu koaličních poslanců, kterou se Sněmovna zabývala v polovině ledna. Opozice tehdy využila nepřítomnost některých koaličních zákonodárců a přerušila projednávání do 1. března.
Schválený návrh i nadále počítá se vznikem Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu (SOSÚ), hovorově označovaného jako speciální stavební úřad. Nový stavební zákon podle návrhu nabude účinnosti k 1. červenci 2023, jak bylo původně plánováno.