Článek
„Přerušili jsme projednávání návrhu, abychom dali prostor k dalším jednáním nad rozpory, které by se během dnešního zasedání vlády pravděpodobně nepodařilo vyřešit,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN).
Návrh zákona připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Jeho cílem je snížit počet lidí žijících v bytové nouzi za deset let asi o 30 procent. Zároveň by měl pomoci předejít tomu, aby do problémů padali další lidé. Nedostupnost bydlení ohrožuje podle tvrzení MMR zhruba 1,6 milionu osob.
Obavy z přijetí zákona před jednáním vyjádřila například ODS. „Důležité je, aby s tím zákonem nevznikala potřeba dalších úřednických míst,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka. „Je důležité najít model, který nebude znamenat další neúměrnou zátěž pro stát. Vyjít ze zkušeností měst a obcí, kde to dokázali zvládnout,“ dodal.
Po celé Evropě chybí statisíce bytů. Nemovitosti podražily i na trojnásobek
Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) však většina potřebných míst již existuje. A náklady na úředníky podle něj nepředstavují výraznou zátěž v porovnání s přínosy, které zákon bude mít.
Návrh MMR počítá se vznikem sítě kontaktních míst, kde by lidé mohli získat rady, jak si udržet stávající bydlení, případně najít nové. Úředníci jim mají poradit, na jakou pomoc od státu mají nárok, případně jim například zprostředkovat nájem v obecních bytech. Poradní místa, která lidem v problémech pomohou, nejsou ve světě novinkou. Podobný systém funguje již několik let například v Barceloně. Zkušenosti s nimi mají i některé české obce, například Most nebo Písek.
Garance pro pronajímatele
Součástí zákona je zároveň i systém garancí pro pronajímatele. Ten má majitele bytů motivovat, aby své nemovitosti poskytovali i lidem ohroženým bytovou nouzí. Část domácností nemá dostatek úspor, aby mohla složit kauci, kterou po nich pronajímatelé při uzavření smlouvy požadují. Nejčastěji chtějí dva nájmy dopředu.
Garance může poskytnout například obec, městská nájemní agentura, poskytovatel sociálních služeb nebo realitní kancelář. Když nájemník přestane platit nebo způsobí v bytě škody, dostane majitel peníze od zmíněných institucí.
Návrh zákona již dříve kritizovala bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Podle ní řeší jen sociální bydlení a nemyslí na dostupnost bydlení pro mladé lidi a seniory. Záměr označila za experiment, který nemůže podpořit.
Zákon o podpoře bydlení je součástí takzvané reformy Bydlení pro život. Vedle něj ministerstvo například oznámilo podporu výstavby dostupných nájemních bytů. Do těchto dotačních programů dosud vložilo 1,4 miliardy korun. Mají jít například na zpracování projektové dokumentace nebo realizaci architektonických a urbanistických soutěží.