Hlavní obsah

Vláda podle Výborného nechce zavést emisní povolenky na vytápění budov

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vláda nechce rozšířit emisní povolenky na vytápění budov, jak s tím počítá evropský plán od roku 2027. Výborný to uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. V debatě se přel s místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem o podíl nynějšího a předchozího kabinetu Andreje Babiše (ANO) na schvalování zelené politiky Evropské unie nebo kvůli cenám energií.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Marek Výborný na celostátním sjezdu KDU-ČSL v Olomouci

Článek

„My nedopustíme, aby na ta opatření ve finále potom doplácely domácnosti. To je současná pozice vlády. Žádné emisní povolenky pro domácnosti nebudou,“ prohlásil Výborný. Zpoplatnění emisí vznikajících z užívání budov a také z pohonných hmot využívaných v silniční dopravě předpokládá nový evropský systém povolenek ETS II.

Někdejší premiér, předseda ANO Andrej Babiš, naposledy v pátek uvedl, že je třeba Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) zrušit. „Všechno jde. Musíme se přizpůsobovat době, která je,“ řekl dnes Havlíček. Podle Výborného není debata o zrušení zelené dohody jako celku, ale o její zreálnění tak, aby byla Evropa konkurenceschopná. Opatření musí být podle ministra vyvážená jak k ekonomice, tak k životnímu prostředí.

Výborný zopakoval častá vyjádření vládních politiků, že na začátku Green Dealu stál Babiš. Podle Havlíčka tehdy všechny státy Evropské unie odsouhlasili rámec a nebýt postoje Česka a Polska, mohl být horší. Prováděcí předpis, který obsahuje například zákaz prodeje vozidel se spalovacím motorem od roku 2035 a rozšíření emisních povolenek, podpořil podle místopředsedy ANO nynější kabinet Petra Fialy (ODS).

Havlíček v diskusi vinil vládu z toho, že jsou v Česku podle něj jedny z nejvyšších cen energií v Evropské unii. Výborný naopak oponoval, že ceny jsou na průměru. Cesta ke snížení cen vede podle Havlíčka přes regulovanou složku. Stát podle něj musí přenést její část na sebe a použít na to peníze z Modernizačního fondu, který má mimo jiné pomoci s přechodem tuzemské energetiky na šetrné zdroje.

„V některých technických parametrech bychom se i shodli,“ poznamenal k tomu Výborný. Varoval zároveň před slovenskou nebo maďarskou cestou, k čemuž v minulosti vyzývali zástupci ANO. Vedlo by to podle ministra k tomu, že domácnosti by měly výrazně dotovanou cenu na úkor průmyslu.

Automobilky v EU nakupují emisní povolenky od Tesly či Polestaru

AutoMoto

Výběr článků

Načítám