Článek
Soustředit se chce také na udržení nižších cen energií a jejich dlouhodobé zachování. „To si myslím, že je momentálně důležité, a od toho se odvíjí to, co musíme dělat v České republice se zastropováním - možná nic, protože to bude fungovat. Možná ten strop ani nebude potřeba do budoucna, ale zatím, kdybychom ho neudělali a neudržovali, tak lidé a firmy platí násobně víc, a to jsme nechtěli. Na druhé straně si musíme uvědomit, že každé takové opatření něco stojí a stojí velké peníze a stát nemá jinou možnost než ty peníze buď vybrat od lidí, nebo si je půjčit,“ konstatoval.
Jako nástroj, kterým se vláda vyhnula vyššímu zdanění občanů, zmínil zavedení takzvané válečné daně z mimořádných zisků, s tím, že je „dočasná, limitovaná a vlastně solidární“.
Postup, kterým vláda čelila loňskému enormnímu zvyšování cen energií způsobenému jejich nedostatkem, se podle Fialy vyplatil, což ukazují nynější nižší ceny pohonných hmot i energií.
ČEZ vyplatí rekordní dividendu
„Taktika, kterou jsme zvolili, jak my v České republice, tak obecně v Evropě, byla správná. A státy, které se například pustily do experimentu s daní z přidané hodnoty zastropováním, vlastně nakonec nedopadly dobře, protože pohonných hmot nemají dostatek,“ uvedl.
Podobně tomu je podle něj u energií. „Je to dáno samozřejmě i opatřeními, která se udělala – naplnění zásobníků, budování LNG terminálů a jejich naplňování a tak dále –, ale je to dáno i rozhodnutími, na kterých jsme se domluvili na evropské úrovni – možnost společných nákupů plynu, určitá regulace cen při prudkých výkyvech, hledání a domlouvání alternativních dodavatelů plynu a elektřiny,“ připomenul.
Intenzivněji musí Česko podle Fialy v tomto roce ve snaze o zvýšení energetické bezpečnosti rozvíjet obnovitelné zdroje, jadernou energetiku. Zajišťovat dostatečné alternativní dodavatele plynu tak, aby nebylo vydíratelné Ruskem, ani nikým jiným.