Článek
Kabinet Královopolskou už v březnu přiřkl společnosti Královopolská Ria. Kvůli neshodám o podobě kupní smlouvy obě strany nakonec od dohody odstoupily. Společnost Brass skončila v tomto výběru druhá.
Podle ministra průmyslu Milana Urbana byl důležitým faktorem pro středeční rozhodování vlády čas. "Situace, která je momentálně v Královopolské, není dobrá, každým dnem se prohlubuje ztráta, hrozí konkurz a propouštění," řekl Urban.
Prodej Královopolské poraženému uchazeči z prvního kole prosazoval ministr financí Bohuslav Sobotka.
"Společnost BRASS deklarovala připravenost dodržet podmínky kupní smlouvy, jako je zřízení předkupního práva dosavadních akcionářů společnosti k pozemkům, či zachování smluvně stanovené zaměstnanosti ve společnosti," uvedlo ministerstvo financí.
Právě předkupní právo pro stát pro případ prodeje areálu nebo právě zachování zaměstnanosti se jako podmínky nelíbily firmě Královopolská Ria, a proto od koupě odstoupila.
Poradci doporučovali Brass od začátku
Nového majitele Královopolské za vítěze výběrového řízení doporučil na začátku roku i privatizační poradce, společnost Commerzbank. Podle ní měla mít Královopolská při prodeji firmě Brass lepší perspektivu než v případě Královopolské Ria.
Výhrady vůči výběru privatizační komise, která nakonec vybrala Královopolskou Ria, měla Česká konsolidační agentura i Fond národního majetku, ale i další uchazeč společnost CMM Elektro.