Článek
Ministerstvo změny navrhuje v rámci novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou poslanci ve čtvrtek poslali do druhého čtení. Záměrem je, aby firmy a instituce pokácené dřeviny nahrazovaly novými, nebo odvedly finanční náhradu. To by měly dělat i nyní. Výši kompenzace ale dosud žádný předpis nestanovuje, a tak se poplatek příliš nevymáhá.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je změna nezbytná, aby nedocházelo k nekontrolovatelnému kácení stromů například při rekonstrukcích ulic.
Praha bojuje za stromy. Požaduje zachování původních stavebních předpisů a chce své vlastní rozhodovací právo
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nO1SBfAluiBtfltX1CMcwOS/4dee/praha-stromy-ekologie-klimaticka-zmena.png?fl=cro,0,247,654,367%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Pokud je nutné strom pokácet, je potřeba za něj vysadit nový. Stromy jsou pro náš život nepostradatelnou součástí a je potřeba jim zajistit dostatečnou ochranu,“ konstatoval Hladík.
Stromy ve městech pomáhají ochlazovat ulice, zadržovat vodu a poskytují útočiště a potravu pro živočichy. Podle dat agentury CENIA se rozloha stromů ve městech s více než 20 tisíci obyvateli zmenšila mezi lety 2017 až 2020 z původních asi 120 tisíc na méně než 94 tisíc hektarů. Novější údaje zatím k dispozici nejsou.
Nové předpisy se mají týkat stromů s obvodem kmene alespoň 80 centimetrů. Poplatky mohou činit desetitisíce korun za pokácený strom. Peníze půjdou obcím, které je využijí například na náklady spojené s další výsadbou.
Hladík obavy vyvrací
Proti návrhu se ale razantně ohradila Hospodářská komora. Uvedla, že zavádí příliš komplikovaný systém, který ještě více znesnadní budování bytů, průmyslových areálů nebo dopravní a energetické infrastruktury.
„V praxi to bude znamenat další byrokratické kolečko, kdy investoři a developeři budou muset opakovaně přehodnocovat cenu dřevin, což dále zpomalí stavební procesy,“ uvedla Lenka Janáková, ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory. „Pokud novela projde v této podobě, znamená to faktickou blokaci mnoha důležitých projektů,“ dodala.
Ministerstvo na dotaz Novinek tyto výtky odmítlo. Přehodnocování ceny dřevin podle něj nebude nutné. Dopady na investory sníží také možnost vypočítat případnou hodnotu dřevin prostřednictvím připravované kalkulačky.
Kritiku vyvracel před poslanci i Hladík. „Vše je integrováno do jednotného environmentálního stanoviska. Jsou zde dány pevné lhůty tak, aby se stavební řízení nezdržovalo,“ prohlásil.
Kritici ale upozorňují, že k problémům může docházet na samotných obcích s rozšířenou působností, které budou mít výběr poplatků na starosti. Těm má náležet jen procento z vybrané částky. Zbytek dostanou obce, na jejichž území ke kácení dojde. To může i podle některých koaličních poslanců snížit ochotu radnice se novému úkolu přizpůsobit.
Podle Hladíka je systém nastavený tak, aby náhrady za stromy mířily do konkrétních míst, kde se kácelo. O návrhu je ale ochotný během dalšího projednávání ještě debatovat.
Školy a parky mají zaplatit developeři. Příspěvky po nich žádá stále více měst
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gW_y/pKhn/cechie.jpeg?fl=cro,0,0,1047,588%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)