Hlavní obsah

Vítkovické slévárny mají nového vlastníka

Ostrava

Nového vlastníka budou mít Vítkovické slévárny, které jsou už rok v insolvenci. Stane se jím ostravská firma ISP Foundry, které peníze na vypořádání věřitelů a pokračování výroby poskytla investiční společnost A&V INVEST.

Foto: Vítkovické slévárny

Obrobna je jedním z provozů Vítkovických sléváren.

Článek

Firma původně jednala s investorem z Turecka, jednání se však zadrhla. Mezitím se objevila společnost ISP Foundry, která dokázala splnit předpoklady reorganizačního plánu rychleji a s větší jistotou.

„Ozdravný proces zdárně postoupil do finální fáze. V souladu se schváleným reorganizačním plánem můžeme vyplatit věřitele a zároveň pokračovat ve výrobě díky úspěšnému prodeji majetku a vstupu investora,“ potvrdil Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel sléváren.

Investor poskytl kromě tzv. vypořádacího úvěru také provozní financování. Peníze Vítkovické slévárny použijí hlavně na nákup materiálu a energií, opravy výrobních zařízení a obnovu kokilového parku.

Calves Group nebude vlastnit Vítkovické slévárny

Ekonomika

Investiční příležitost

Jednatel nového vlastníka, ISP Foundry, Vladimír Kubík uvedl, že nákup Vítkovických sléváren berou jako investiční příležitost. „Ocelářský průmysl je sice ve složité situaci, ale podnik má potenciál a jedinečné know-how. Byla by škoda, kdyby o něj region přišel,“ řekl.

Vypořádání věřitelů má proběhnout během listopadu, přesně rok od zahájení insolvenčního řízení. Pohledávky ve výši 874 milionů korun do něj přihlásilo 195 věřitelů.

„Zajištění věřitelé, což jsou zejména banky, dostanou převážnou část z více než 300 milionů korun výnosů získaných během reorganizace, nezajištění věřitelé ale dostanou jen zhruba dvě procenta pohledávek,“ upřesnil Václav Žalud z advokátní kanceláře Glatzová, který se podílel na přípravě reorganizačního plánu. Podle insolvenčního správce Jana Maška by proces reorganizace měl být zakončen do konce roku.

Vítkovické slévárny vyrábí válce pro válcování kovů za tepla. Jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje okolo 6000 tun válců. Před insolvencí firma zaměstnávala zhruba 300 lidí, po ukončení ztrátové výroby odlitků se počet pracovníků snížil na aktuálních 160. Společnost se dostala do potíží v důsledku války na Ukrajině, drahých energií a oslabení poptávky po ocelářských výrobcích. Insolvenční návrh podala sama na sebe.

Soud vyhlásil moratorium na majetek Vítkovických sléváren

Ekonomika

Výběr článků

Načítám