Článek
Less & Forest vyhrála i loňské jednoroční tendry na práce ve státních lesích. Těžba bude moci začít ihned po podpisu smluv, tedy zřejmě již v úterý, řekl mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd. Druhou nejúspěšnější firmou je společnost LST, která uspěla na devíti jednotkách. Třetí nejúspěšnější je se sedmi získanými jednotkami společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Největší česká lesnická společnost CE WOOD vyhrála dvě zakázky.
Hodnotícím kritériem byla nabídnutá cena. "Předpokládáme, že k podpisu smluv s vítěznými firmami dojde ještě během dneška. S těžbou v postižených lesích budou moci firmy začít bezprostředně po podpisu smluv," řekl Vyšohlíd. Smlouvy budou uzavírány pouze na těžbu a prodej kalamitního dříví včetně úklidu klestu.
Tendry podnik vypsal v regionech, v nichž vláda vyhlásila nouzový stav. Vládní opatření, které končí o dnešní půlnoci, umožnilo LČR rychlé vyhlášení takzvaných neformálních tendrů mimo režim veřejných zakázek. Rychlá těžba je nutná hlavně proto, aby se předešlo riziku rozšíření kůrovce.
Po vichřici z poloviny ledna zůstalo ve státních lesích nejméně pět miliónů metrů krychlových polomů. Představuje to přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby LČR a největší kalamitu v historii firmy. LČR věří, že se jim hlavní část kalamity v nejpostiženějších oblastech podaří zpracovat do konce června. "Úplná likvidace kalamity bude trvat zřejmě celý rok," řekl Vyšohlíd. Stav nouze vláda vyhlásila pro Vysočinu, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Liberecký kraj a pro okresy Trutnov, Náchod, Jičín v Královéhradeckém kraji, Bruntál v Moravskoslezském kraji a Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín ve středních Čechách.
Lesnické firmy od konce prosince v porostech spravovaných LČR zatím nepracují, protože dosud nebyly podepsány smlouvy z tendrů pro letošní rok. Důvodem jsou lhůty v zákoně o zadávání veřejných zakázek a také stížnosti některých společností, které řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.