Článek
Jméno složené ze tří čínských znaků Kao-tche-wa připomíná český název Kotva. Použité znaky poukazují na "výjimečnost a vysokou kvalitu". "Zvolili jsme stejnou cestu jako například v Londýně, kde významné stavby a památky získaly své oficiální čínské názvy," uvedl generální ředitel obchodního domu Jaroslav Petrů.
"Předpokládáme, že i tento krok významně přispěje ke zviditelnění Kotvy jakožto zajímavé architektonické památky a tradičně českého obchodního domu mezi čínskými turisty," dodal ředitel.
Kulturní památka?
Význam Číňanů pro tuzemský maloobchod roste. Čínští turisté v letošním třetím čtvrtletí v ČR poprvé utratili více než Rusové, uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.
Nájemcům obchodního domu Kotva v roce 2014 vzrostly tržby meziročně o 50 miliónů korun na zhruba 800 miliónů Kč. Objekt vlastní irská společnost Markland.
Vedení Prahy chce letos odeslat ministerstvu kultury žádost o zapsání obchodního domu Kotva do seznamu kulturních památek. Obchodní dům byl postaven v letech 1970 až 1975 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Stavba má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů.