Článek
"Ruská delegace vedla jednání v pondělí ráno v Kyjevě. Výsledkem je, že Ukrajina podepsala dohodu bez jakýchkoliv dodatků,“ citovala agentura Reuters oficiální prohlášení Gazpromu.
Právě kvůli ručně vepsanému dodatku se v neděli dohoda o monitorování průtoku ruského plynu pro Evropu, která má umožnit obnovení dodávek, zkomplikovala.
Od čtvrtka minulého týdne Evropská unie jednala s Ruskem a Ukrajinou ohledně speciálních komisí, které by dohlížely na tranzit ruského plyn přes Ukrajinu. Už v pátek to vypadalo, že dohoda by mohla být co nejdříve podepsána a tím by do Evropy opět putovaly dodávky plynu. Jenže o víkendu se jednání zkomplikovala a v neděli ruský prezident Dmitrij Medvěděv dohodu odmítl s tím, že krajina si ke svému znění připsala dodatek, a má tedy jiné znění než Rusko.
Rusko nemá důvod neobnovit dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Všechny jeho podmínky byly naplněny. V Bruselu to v pondělí prohlásil za české předsednictví EU ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, jak uvedla ČTK. "Včerejší zkušenosti ukázaly, že nic nelze předvídat," dodal český ministr s tím, že "pokud by si Moskva kladla další podmínky, Evropská unie nemá jiné nástroje, než dál vyjednávat."
Podle agentury Itar-Tass ruská delegace v Bruselu v pondělí podepíše "definitivní dokument" umožňující obnovit dodávky plynu do Evropy.
Do Bruselu ráno z Moskvy odletěl vicepremiér Igor Sečin a šéf koncernu Gazprom Alexej Miller.
Česko má zatím dostatečné zásoby plynu
Podle společnosti RWE Transgas, která je v Česku dominantním dodavatelem plynu, se domácnosti zatím nemusejí obávat o své dodávky.
„Do České republiky stále proudí zemní plyn severní cestou a zahraniční dodávky doplňujeme čerpáním z podzemních zásobníků. Aktuálně je v zásobnících zemního plynu uloženo pro české zákazníky více než 1,85 miliardy metrů kubických zemního plynu,“ vysvětlil mluvčí společnosti Martin Chalupský.
Podle něj by se průměrná spotřeba plynu v tuzemsku mohla zvýšit na 55 miliónů kubíků denně. To znamená, že zásoby by vydržely na více než třicet dní.
„Plynárenské společnosti neuvažují o zavedení regulačních stupňů a prioritou nadále zůstává zachování normální provozu pro všechny zákazníky,“ uzavřel Chalupský.
Ukrajinsko-ruský spor o zemní plyn |
---|
Ukrajina a Rusko vedou spor o cenu, za kterou Kyjev od Moskvy zemní plyn odebírá. Ruská federace požaduje 450 USD za 1000 metrů krychlových. Ukrajinci to odmítají a považují to za ekonomicky neúnosné. Vloni platili pouze 179,5 USD, což je zhruba polovina ceny, kterou platí evropské země. |
Ukrajina je ochotná přistoupit na cenu 201 dolarů za 1000 metrů krychlových, zároveň ale požaduje, aby ruský monopolní vývozce plynu Gazprom přistoupil na zvýšení tranzitních poplatků na 2,05 z dosavadních 1,7 USD za každých 1000 kubíků plynu. |
Gazprom začal dodávky plynu přes Ukrajinu omezovat 1. ledna a ve středu se zavřely kohouty úplně. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska. Dotčené země prozatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek jinými cestami. |