Článek
„Včera jsme věřili, že dveře pro ruský plyn se otevřely, ale nyní je opět Ukrajina zablokovala,“ řekl šéf Gazpromu Alexej Medvěděv.
Přestože ruský plynárenský gigant Gazprom podle svých vyjádření v úterý ráno obnovil dodávky plynu do Evropy, Ukrajina hlásí, že zatím žádný nedorazil. Než se plyn do Evropa dostane, bude trvat až 36 hodin. Zdroj z EU agentuře ČTK řekl, že Rusko zatím plynu neposílá dost.
Agentura ITAR-TASS v úterý ráno uvedla, že Gazprom dodávky postupně obnovuje. Odhady, kdy byl plyn mohl dorazit do Evropy, se různí, Evropská unie hovoří o 24 hodinách, Gazprom uvedl 36 hodin.
Ukrajinská společnost Naftogaz v úterý před polednem uvedla, že dodávky váznou. Podle agentury Reuters je za problémy několik faktorů, včetně objemu dodávek.
"Naftogaz žádá okamžité obnovení dodávek plyn do Evropy dojednanými plynovody," stojí v oficiálním prohlášení ukrajinské společnosti.
Problémy potvrdila také Evropské komise, podle které neproudí do EU žádný ruský plyn, nebo jen minimální objemy.
Puštění plynu bylo zkušební, tvrdí Gazprom
Pokud vše bude v pořádku, obnoví standardní přepravu plynu, tvrdila firma ráno. Upozornění souvisí s hrozbami Moskvy, že dodávky opět zastaví, pokud by Ukrajinci přistoupili k "neoprávněným odběrům" z tranzitu plynu.
To, jak plyn proudí, a zda ho Ukrajina neoprávněně neodebírá, kontrolují pozorovatelské mise EU. Země se stále nedohodly na cenách suroviny a na úhradách dluhu. V neděli ale podepsaly dohodu o misích, kterou původně prezident Dmitrij Medvěděv prohlásil v neděli za neplatnou. Vadilo mu, že Ukrajina si k dohodě dala svůj dodatek o tom, že neodebírala plyn, který jí nebyl určen. Ukrajina pak v pondělí dopoledne dohodu znovu podepsala, tentokrát bez dodatku. Pak dohodu potvrdilo i Rusko.
Gazprom chce po Ukrajině tržní ceny
Situaci ještě může zkomplikovat spor Moskvy a Kyjeva o "technický plyn", s jehož pomocí má být obnoven a udržován tlak v tranzitním plynovodu. Gazprom požaduje, aby Ukrajinci za tento plyn platili tržní cenu, anebo ho nahrazovali z vlastních zásob, což Kyjev dosud odmítal učinit.
Podle ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové by Kyjev byl ochoten za technický plyn zaplatit, jakmile bude s Gazpromem podepsána dohoda o cenách plynu a výši tranzitních poplatků na letošní rok.
Na více než týden se táhnoucí spor o ruský plyn doplatilo několik zemí. Například Slovensko muselo před několika dny vyhlásit stav nouze, dokonce zvažuje zapojení odstavené jaderné elektrátrny Jaslovské Bohunice.