Článek
Prototyp je čtvrtou generací proslulých TGV. Poprvé byl AGV představen ve francouzském La Rochelle letos v únoru. V běžném provozu, do něhož se dostane v roce 2011, má jezdit rychlostí až 360 kilometrů za hodinu, tedy o 60 km/h rychleji než jeho předchůdce. Český okruh dovoluje maximálně 200kilometrovou rychlost.
:. Nástupce známých vlaků TGV u Velimifoto: Novinky/Tomáš Reiner
:. Vlak AGV bude u Velimi jezdit do září rychlostí až 200 km/h.foto: Novinky/Tomáš Reiner
Společnost se nebojí srovnání AGV s největším letadlem současnosti Airbusem A 380. Každý vlak má motor hned pod podlahou každého vagónu. Starší modely měly motory jen dva - na konci a začátku soupravy.
:. Jeden z modelových vagónů pro cestující. Křesla má prozatím z Pendolina.foto: Novinky/Tomáš Reiner
Alstomu, jehož rychlovlak Pendolino křižuje také Českou republiku, se loni v dubnu podařilo překonat rychlostní rekord. Dva vozy speciální soupravy V150 na trati mezi Paříží a Štrasburkem dosáhly rychlosti 574,8 kilometru za hodinu.
:. Tvůrci se nebáli prodlouženého tvaru řídicí kabiny. Od nápravy k "nosu" je to pět metrů.foto: Novinky/Tomáš Reiner
:. Šéf designérů Xavier Allard se při návrhu kabinu nechal inspirovat tvarem kokpitů stíhaček.foto: Novinky/Tomáš Reiner
Souprava testovaná u Velimi má sedm vozů a zatím nese přezdívku Pegas. Dva vagóny slouží jako ukázkové pro přepravu osob, zbylé tvoří pojízdnou laboratoř pro techniky a inženýry měřící proudění vzduchu, hluk uvnitř soupravy i vně vlaku, účinnost brzd a další veličiny.
:. Technici za jízdy měří hned několik veličin.foto: Novinky/Tomáš Reiner
"Pro interiérové vybavení stejně jako pro počet vozů soupravy v podstatě neexistují žádné hranice, záleží na objednateli,“ řekl Laurent Baron, jeden z ředitelů Alstomu. Dodal, že oproti TGV je nový vlak nejen rychlejší, bezpečnější, méně hlučný a přátelštější vůči životnímu prostředí, ale také komfortnější. Designérům se totiž podařilo rozšířit vnitřní prostor vozů o dvacet procent. Vevnitř je vagón například o 10 až 15 centimetrů širší.
:. AGV má v běžném provozu jezdit rychlostí až 360 km/h.foto: Novinky/Tomáš Reiner
:. Designéři se inspirovali tvarem kokpitu stíhaček.foto: Novinky/Tomáš Reiner
Alstom je světový specialista na energetické a dopravní systémy. Jeho tržní cena se odhaduje na 2,5 miliardy eur. Působí ve více než 70 zemích světa, kde zaměstnává na 75 tisíc lidí. Společnost je mimo jiné zapsána i na pařížské, londýnské a newyorské burze. Před 27 lety uvedla firma do provozu první rychlovlaky TGV. AGV, první vlak po 10 letech, má stát kolem 30 miliónů eur (asi 726 miliónů korun). |
---|
Rychlostní železnice, kde se může jet přes 250 kilometrů v hodině, zažívají nárůst. Do roku 2020 by mělo podle Alstomu v Evropě přibýt 6000 kilometrů rychlotratí. Na 3000 kilometrů má být dobudováno v Číně, v Argentině se předpokládá rozšření sítě o tisíc kilometrů. Vysokorychlostní železnici v ČR do zmíněného termínu firma nepředpokládá. České koridory v současnosti umožňují maximální rychlost 160 kilometrů v hodině. |
:. Nové soupravy mají být komfortnější.foto: Novinky/Tomáš Reiner
:. Technici za jízdy měří hned několik veličin.foto: Novinky/Tomáš Reiner
foto: Novinky/Tomáš Reiner