Článek
Místo řidičského průkazu stačí při policejní kontrole v tuzemsku občanský průkaz, ten navíc od dubna policisté dovedou zkontrolovat i z mobilní aplikace eDoklady. Zda máte, či nemáte platný řidičský průkaz, kontrola ověří v databázi.
Motoristům, kteří se rozhodnou ponechat si plastový řidičák v šuplíku, nyní hrozí ještě více než dřív, že přehlédnou datum končící platnosti. Vyplatí se proto nastavit si v Portálu občana upozornění na končící platnost dokladů, jež si můžete nechat posílat e-mailem nebo SMS.
Občanku v mobilu už akceptuje i policie
„Doporučujeme všem řidičům zažádat si o nový řidičský průkaz online přes Portál dopravy. Ušetří to jednu návštěvu úřadu a usnadní a urychlí celý proces díky automatickému předvyplnění formuláře včetně fotografie a podpisu. Žadatel si tak jen nastaví kontaktní údaje a vybere si ten úřad, kde si doklad vyzvedne,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). I nadále je možné o nový průkaz žádat osobně na pobočce.
Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tedy do 20 dní bez poplatku, tak ve zkrácené lhůtě do pěti pracovních dní. To už ale stojí 700 korun, platí se při vyzvednutí nového průkazu.
„Ačkoli novela silničního zákona zrušila od 1. ledna povinnost mít řidičský průkaz na našem území vždy u sebe, nadále platí povinnost řidičů disponovat platným dokladem, což vyplývá z mezinárodních předpisů, protože řidičský průkaz je mezinárodním dokladem,“ zdůraznil mluvčí resortu dopravy Jan Jakovljevič.
Do Portálu dopravy se občané mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky.
Jízdu s čerstvě propadlým řidičákem může policie řešit domluvou či pokutou do 1500, ve správním řízení až 5 tisíc korun. Za jízdu bez řidičského oprávnění (nikdy řidičák neměl) až 75 tisíc korun a zákaz až na tři roky roky.