Článek
Cenový rozdíl byl podle komory i větší než třetina hodnoty. V průměru se potraviny nakoupí v ČR skoro o čtvrtinu dráž než u západních sousedů. Komora testovala dvacet produktů.
"Nejkřiklavějšími případem byly jahodová zmrzlina Carte ď Or, kde rozdíl činil téměř 37 procent, nebo tuňák v olivovém oleji Rio Mare s rozdílem 40 procent," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Upozornila, že například Kinder mléčný řez stojí o polovinu méně v Německu než v ČR.
Edizione speciale
Laboratorní testy pak dokázaly větší kvalitu německých výrobků, tvrdí komora. Ty německé obsahovaly například více masa nebo měly vyšší gramáž. Příklad je salámová pizza Dr. Oetker, která v české verzi obsahuje šest procent salámu (německá 12 procent), je o 10 gramů lehčí a vyrábí se v Polsku.
"Český spotřebitel ale lehce získá dojem, že si kupuje něco speciálního, protože v ČR se tato pizza s mizivým obsahem salámu honosně nazývá Edizione speciale," podotkla mluvčí.
Podobná situace je pak podle ní i u nealkoholických nápojů, které se v Německu sladí řepným cukrem, kdežto v ČR izoglukózou. Margarín Rama je zase v Německu o 10 procent tučnější, v ČR ale o 10 procent dražší.
Rozdíl kvality ukázaly i další testy
Podobné srovnání potravin v ČR a v Německu přinesl nedávno test Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Netýkal se cen, ale složení stejných potravin. Ukázalo se, že mnoho potravin má sice stejný obal, uvnitř jsou ale jiné. Rozdíly byly například u jogurtu Activia, nebo u slazených limonád. [celá zpráva]
Výrobci z řad nadnárodních koncernů se většinou odvolávali na jiné chutě Čechů.