Článek
Podle mluvčího veterinární ispekce Josefa Dubna inspektoři v říjnu uskutečnili 307 kontrol a ve 262 případech odebrali vzorky potravin k laboratornímu vyšetření. "Ze 124 již vyšetřených vzorků neodpovídalo devět předepsaným mikrobiologickým požadavkům. Ve třech vzorcích se prokázalo, že množství jedlé soli ve výrobku neodpovídalo údajům na obalu.
Špatné informace na štítcích
Nejvíce nedostatků inspektoři odhalili na štítcích pro spotřebitele na obalech výrobků. "Celkem se jednalo o 42 případů. Šlo o neúplné údaje, především pokud se týkalo informací o složení použité kořenící směsi," uvedl Duben.
Sedm těchto prohřešků odhalila SVS v prodejnách Tesco, po šesti v hypermarketech Carrefour a Interspar a po pěti v prodejnách Zimbo a Hypernova.
Nedostatků v nakládání s neprodanými potravinami SVS zjistila čtrnácti případech, například v Hypernově nebo prodejně Procházka. Obchodníci mají problém i s tím, jak prošlé potraviny likvidovat nebo vracet. Špatně je třídí, skladují.
Kontroly ze všech stran
Obchodní řetězce mají letos na podzim smůlu. Kvůli množství podnětů od lidí se znásobily kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která již zveřejnila několik výsledků kontrol pro řetězce ne zrovna lichotivých. Obchodníci přelepují data spotřeby a prodávají tak prošlé potraviny.
Jedna z vedoucích prodejny Julius Meinl v Českých Budějovicích už byla obviněna z ohrožování zdraví. [celá zpráva]. Manipulovaci s daty trvanlivosti odhalila inspekce zatím v 18 prodejnách.
Kontroly provádí i Česká obchodní inspekce. Za prvních devět měsíců roku provedla 2730 kontrol a ve 649 případech inspektoři zjistili porušení některého zákona nebo obecně závazných právních předpisů.
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr zeměmdělství Petr Zgarba tento týden avizovali rozšíření kontrol v obchodních řetězcích. Připravují také zákon, který by umožnil dát pokutu až 50 miliónů korun v případě ohrožení zdraví špatnými potravinami. [celá zpráva]