Článek
„Značné nebezpečí slintavky a kulhavky spočívá v jejím jednoduchém šíření, a to i nepřímým způsobem. Nákaza se může přenášet větrem, potravinami nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty,“ upozornil ústřední ředitel veterinární správy Zbyněk Semerád.
„Proto vydáváme mimořádná veterinární opatření vyžadující přísné dodržování pravidel biologické bezpečnosti,“ dodal.
Ohnisko infekční nemoci bylo potvrzeno včera v chovu mléčného skotu u obce Kisbajcs poblíž města Győr v severozápadním Maďarsku nedaleko slovenské hranice. V chovu se v současné době nachází přes 1400 kusů skotu.
Zákaz přemisťování do českých hospodářství nebo zařízení pro svody kopytníků se týká především skotu, ovcí, koz, prasat a dalších druhů zvířat, která jsou náchylná k nákaze.
Opatření se nevztahuje na zvířata přemísťovaná ze Slovenska přímo na jatka.
Po těch, kteří jsou aktuálně v zahraničí a mají naložena v autech zvířata připravená k přepravě, bude před vjezdem do hospodářství požadován doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat.
Slintavka s kulhavkou se projevují v počátku horečkou, sníženou produkcí mléka, nechutenstvím, depresí nebo výskytem vesikulů (puchýřků) naplněných tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze. Následně se objevuje u zvířat typický slinotok a kulhání.
Nákaza se přenáší především mezi zvířaty, výjimečně se může přímým kontaktem se zvířetem nakazit i člověk. Virus u lidí způsobuje lehké postižení kůže, většinou na předloktí, nebo afty v ústech.