Článek
Chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov a tam, kde to není možné, maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky, sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Stejné opatření bylo naposledy vyhlášeno loni v listopadu.
V Česku bylo od začátku letošního prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky, pět v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm, uvedla SVS. Poukázala tak na chov ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15 000 kachen.
„Čtyři z ohnisek se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka,“ dodala SVS.
V Česku se potvrdil africký mor prasat a ptačí chřipka
Nových ohnisek podle veterinářů přibývá v celé Evropě. Nebezpečí zavlečení nákazy do chovů se vždy výrazně zvyšuje v době migrace volně žijících ptáků, upozornila SVS.
Pokuta až 100 tisíc
Ve svém nařízení veterináři dále uvádějí, že v chovech se musí pohybovat pouze lidé, jejichž „činnost je zcela nezbytná pro zajištění řádné péče o chovanou drůbež“. Chovatelé pak musí chránit krmivo stelivo a vodu používané ke krmení před kontaminací trusem volně žijících ptáků.
V případě porušení nařízení může dotyčnému hrozit pokuta až 100 tisíc korun. U právnických osob jsou to dva miliony korun.
Ptačí chřipka se do Česka vrátila zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku evidovala SVS deset ohnisek v malochovech nebo komerčních velkochovech.