Článek
Dovozy z Thajska byly velmi malé, protože i před zákazem musely splňovat přísné veterinární podmínky, dodal mluvčí. Ke včerejšku pak veterináři rozšířili zákaz dovozů i na další asijské země: Pákistán, Vietnam, Indonésii, Kambodžu, Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Koreu, Laos a Hongkong. V obdobném rozsahu omezily podle Dubna dovoz také země EU.
Zákaz platí do odvolání a týká se dovozu a tranzitu všech ptáků, tedy exotických, okrasných i volně žijících, domácí drůbeže, pštrosů a importu z nich vyrobených tepelně neopracovaných živočišných produktů. Opatření se vztahuje i na dovoz a tranzit násadových a konzumních vajec a drůbežího masa, pocházejícího ze zvířat poražených po 1. lednu 2004. V Česku nebyla podle Dubna ptačí chřipka dosud nikdy zjištěna. Je nebezpečná hlavně pro drůbež, jejím chovatelům přináší obrovské ztráty. Člověk onemocní jen výjimečně a taktéž výjimečně toto onemocnění končí jeho smrtí.
Poslední velký výskyt této nemoci byl zaznamenán v Hongkongu na konci 90. let, kdy zemřelo několik lidí a bylo nutné zlikvidovat velké množství drůbeže. V Evropě se objevilo několik ohnisek v zimě 2002 v severní Itálii a loni zjara v Nizozemsku, Belgii a v některých přilehlých spolkových zemích Německa. V Nizozemsku tehdy zemřel jeden člověk, veterinární lékař, který se podílel na likvidaci nákazy.