Článek
Kvůli dosavadním devíti případům BSE bylo v tuzemsku preventivně vybito 1591 zvířat. Komora chce, aby skupiny byly menší, nebo aby krávy mohly dožít alespoň po dobu, co budou mít mléko. Stát by podle ní měl v tomto směru prosazovat změnu v evropských předpisech.
Státní veterinární správa podle mluvčího Josefa Dubna s iniciativou praktických veterinářů v podstatě souhlasí, ale ve svém postupu je vázána nařízeními EU. Česká republika se již prostřednictvím ministerstva zemědělství i veterinární správy obrátila na Brusel, zda by se metodika postupu proti BSE mohla upravit a krávy určené k utracení mohly dožít po dobu laktace. Zatím bez výsledku.
Utrácení kohort zvířat, tedy jedinců o rok starších a o rok mladších než pozitivní kus, a současně všech, kteří byli v této době krmeni stejným způsobem, je založeno na analýze pravděpodobnosti výskytu BSE u těchto zvířat. Podle Komory veterinárních lékařů je ale statistická pravděpodobnost výskytu dalšího nakaženého kusu u poražené skupiny extrémně nízká a zvířata se následně likvidují navzdory negativním výsledkům testů.
V Žichlínku pokračují v utrácení
Přes noční přívaly sněhu přijel do kafilerie v Žichlínku na Ústeckoorlicku ráno první kamion z Trstěnic na Svitavsku s dobytkem určeným k likvidaci. Ze Zemědělského družstva Trstěnice přivezl prvních 35 kusů, které veterináři začali utrácet kvůli devátému případu tzv. nemoci šílených krav (BSE). Odpoledne následuje druhá várka 30 krav. Celkem má být z trstěnického chovu utraceno 248 dobytčat.
Stát družstvu podle předsedy družstva Stanislava Krejsy přispěje asi 30 000 korunami na jedno utracené zvíře, což činí celkem přes sedm miliónů korun. "Nakoupíme za to vysokobřezí jalovice, do konce roku se to bude rovnat," prohlásil k situaci, kdy bude družstvo mít opět 500 dojnic.
Nucená likvidace však pro družstvo znamená finanční ztrátu. "Budeme mít poloviční dodávku mléka, a to znamená i poloviční měsíční tržby, které nám budou citelně chybět," řekl. Družstvo však podle něj tuto ránu přežije.
V Záblatí neviděli od státu zatím ani korunu
Ani korunu zatím nedostala od státu farma Zemědělská výroba Kovář v Záblatí na Prachaticku, která musela před čtyřmi měsíci kvůli nálezu BSE utratit celkem 36 krav. Ministerští úředníci sice podle majitele Václava Kováře jednali velmi slušně, ale náhradu zatím neposlali.
Na farmu mezitím tlačí kafilerie, která požaduje úhradu za likvidaci zvířat. "Vyčíslili jsme škody, úředníci se snažili, ale ministerstva asi neví, jak to poslat," řekl Kovář. Podle něj jsou následné ztráty velmi vysoké. Jen za zlikvidování zvířat účtuje kafilerie téměř 180 000 korun, které farma nemá.
Jedinou útěchou tak zatím byly peníze od pojišťovny, jež dostali zemědělci za jednotlivé poražené krávy. Podle Kováře se za ně již nakoupily nové kusy, které doplnily stádo.