Článek
Předložený reorganizační plán spočívá podle majoritního akcionáře IFIS Marka Indry v přesunu důležité části aktiv z majetku zahraničních entit do vlastnictví nově založené stoprocentní dceřiné společnosti AI - obchodní korporace AI Czech holding.
O přijetí reorganizačního plánu rozhodne nyní insolvenční soud. Schůze věřitelů Arca Investments 14. února loňského roku přijala usnesení, že IFIS má přednostní právo sestavit nový reorganizační plán potom, co věřiteli nebyl přijat původní reorganizační plán dlužníka.
Proti plánu hlasovali věřitelé sdružení ve spolku AVEA, disponující 3,7 miliardy nezajištěných pohledávek za Arca Investments. „Navrhovaná reorganizace podle naší ekonomické a právní analýzy nepředstavuje pro nezajištěné věřitele Arca Investments přínos, ale další riziko,“ řekl advokát AVEA Tomáš Richter.
Plán podle něj vychází ze zcela nepřezkoumatelných ocenění majetku Arca Investments a zpráva o něm je v podstatných ohledech nesprávná či neúplná. „Údaje o očekávatelném uspokojení nezajištěných věřitelů 10,4 procenta jsou na základě znaleckých ocenění, která IFIS předložil, naprosto nespolehlivé. Totéž platí o údajích o očekávatelném uspokojení věřitelů v konkurzu,“ uvedl.
Insolvenční správce Arca Investments míní, že výhody řešení úpadku reorganizací podle předloženého návrhu převažují nad jeho riziky.
Arca Investments byla mateřskou společností finanční skupiny Arca Capital. Projekt reorganizace trval zhruba tři roky. Za tu dobu věřitelé nejprve odsouhlasili reorganizaci české i slovenské větve případu, následně v obou zemích schválili reorganizační plán. Na Slovensku rozhodnutí věřitelského výboru potvrdil soud už pravomocně.
Reorganizační plán schválil v červenci 2022 pražský městský soud po odsouhlasení většinou věřitelů firmy. Část věřitelů se ale proti verdiktu odvolala. Věřitelé Arca Investments přihlásili v insolvenčním řízení pohledávky zhruba za 23 miliard korun.