Článek
Předseda dozorčí rady společnosti Veolia Energie Zdeněk Duba řekl deníku, že OKD firmě od loňského září platí každý měsíc jen okolo 80 procent z vyfakturovaných cen a zbytek peněz ukládá na účet u notáře.
Veolia přitom smlouvy s důlní firmou nemůže vypovědět, protože kdyby přerušila dodávky tepla, elektřiny, chlazení, stlačeného vzduchu a podobně, hrozilo by kvůli možnosti výbuchu metanu a dalším nebezpečím spojeným s důlními činnostmi obecné ohrožení.
Mluvčí OKD Ivo Čelechovský sdělil listu, že firma nemá o žalobě žádné relevantní informace. „Již mnohokrát jsme veřejně deklarovali, že vztahy se svými obchodními partnery, probíhající obchodní jednání a další interní či neauditované informace ekonomického charakteru veřejně nekomentujeme,” uvedl Čelechovský.
Vyjednávají levnější ceny
Ceny za energie, kterým odpovídala i vysoká prodejní cena, byly podle HN nasmlouvané na 20 let dopředu a podle těžařské společnosti jsou příliš vysoké. V současnosti je ale prakticky nemožné, aby energie dolům dodával někdo jiný. OKD nyní s Veolií jedná o změnách smlouvy.
OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé podali k soudu celkem více než 570 přihlášek a žádali po OKD dohromady přes 24,3 miliardy korun. Insolvenční správce Lee Louda ale většinu popřel, uznal jen pohledávky zhruba za 2,8 miliardy korun. Věřitelé společnosti povolili reorganizaci, příští týden mají schvalovat reorganizační plán. V OKD se dál těží uhlí, nyní tam i s dodavatelskými firmami pracuje víc než 10 tisíc lidí.