Hlavní obsah

Cena kávy na burze trhá rekordy

Cenové rekordy na burze trhá nejen kakao, ale také káva. Cena robusty se tam nedávno vyšplhala na 16letá maxima, souhrnný cenový ukazatel kávy podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) pak dokonce vykazuje nejvyšší hodnotu za posledních 45 let. Za růstem ceny stojí slabá úroda ve Vietnamu, který je s více než třetinovým podílem největším producentem robusty na světě.

Článek

Ukazatel velkoobchodních cen ICO, který je založen na souhrnu spotových cen na klíčových trzích s kávou, vzrostl v dubnu o 17 procent na nejvyšší hodnotu od roku 1979, uvedla v pátek skupina se sídlem v Londýně ve své pravidelné měsíční zprávě.

Při pohledu na samotnou burzu vykazovala světová cena odrůdy robusta v dubnu ve srovnání se začátkem roku nárůst zhruba o 50 procent a dostala se na nejvyšší úroveň od doby, co se tento kontrakt na burze obchoduje, tedy nejméně za posledních 16 let.

Ve druhé polovině dubna cena přesáhla čtyři tisíce dolarů a v jeden den pokořila dokonce hranici 4,5 tisíce dolarů (téměř 105 tisíc Kč) za tunu, ukazují data londýnské burzy, kde se robusta obchoduje.

Asie se stává kavárenskou velmocí

Ekonomika

Cena robusty stoupla hned v pěti z posledních šesti měsíců, což by se časem mohlo promítnout i do koncových cen pro spotřebitele, uvedla agentura Bloomberg s tím, že cenový růst kávy částečně brzdí hojnější zásoby zrn arabiky.

Světová cena arabiky, která se určuje na burze v New Yorku, vykázala v dubnu také výrazný nárůst, když se dostala na 2,34 dolaru za libru (přibližně 0,45 kg), což bylo nejvýše od září 2022. Začátkem května se ale propadla pod hranici dvou dolarů za libru.

Za zdražováním robusty jsou problémy ve Vietnamu, který „nadále čelí potížím s dodávkami“ po špatné sklizni v minulé i letošní sezoně. Situace v zemi se navíc může zhoršit, protože dlouhá sucha zapříčiněná jevem El Niňo vyčerpávají vodu nutnou pro zavlažování v pěstitelské oblasti, dodal Bloomberg.

Čína předčila USA

Jak už v dubnu napsal list Financial Times, cenu kávy na trzích žene nahoru také vysoká poptávka v jihovýchodní Asii. Ta se jen v Indonésii za posledních deset let zdvojnásobila.

V Číně se spotřeba zvýšila o více než 130 procent, což reflektuje exponenciální nárůst tamních kavárenských řetězců. Země v jejich počtu už dokonce předčila USA. Řetězec Luckin Coffee, který je čínskou odpovědí na americký Starbucks, provozuje v Číně více než 16 tisíc poboček, přitom ještě před dvěma lety to bylo o více než polovinu méně.

Odrůda kávy robusta je základem jak pro espresso, tak pro instantní kávu. Nejvíce robusty na světě produkuje Vietnam, následuje Brazílie, jež je zároveň největším světovým producentem arabiky.

Káva arabica je starší než Homo sapiens, zjistili vědci

Koktejl

Výběr článků

Načítám