Hlavní obsah

Velké srovnání regionů: Rozdíly ve mzdách jsou propastné

4:31
4:31

Poslechněte si tento článek

Průměrná mzda v Česku se loni ve čtvrtém čtvrtletí přiblížila k hranici 50 tisíc, rozdíly ve výdělcích v jednotlivých regionech jsou však velké. Zatímco v nejbohatší Praze si zaměstnanec přišel koncem loňského roku měsíčně v průměru na 59 870 korun hrubého měsíčně, v Karlovarském kraji, kde jsou příjmy nejnižší, to bylo jen 42 284 Kč. Rozdíl mezi kraji tak činí 17 586 korun.

Článek

Vyplývá to z čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu o průměrných výdělcích ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.

Hned po hlavním městě si na největší částku přišli zaměstnanci ve Středočeském kraji, kde průměrná mzda činila 49 442 korun. I zde je ale rozdíl oproti Praze více než desetitisícový. Na třetím místě se s 48 807 korunami umístil Jihomoravský kraj.

„Vysvětlení je poměrně jednoduché. Vysokopříjmové profese se nejčastěji koncentrují v Praze a Brně, kde jsou mimo jiné sídla velkých firem a kde také žije nejvíce lidí. A vedle nich se to dotýká i prstence okolo nich,“ řekl Vít Hradil ze společnosti Cyrrus.

Rozdíly mezi dalšími kraji jsou pak už nižší. Nejhůře na tom po Karlovarském kraji byli zaměstnanci v Moravskoslezském kraji. V průměru měsíčně brali v posledním čtvrtletí loňska 44 660 korun hrubého. V Libereckém kraji to pak bylo 44 692 Kč.

„V daných regionech jsou strukturální problémy a lidé s vyšším vzděláním, a tudíž i vyššími příjmy, se přesouvají do míst, kde je širší nabídka práce,“ řekl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Podle Hradila je to dáno i historicky, protože jde o místa, kde býval těžební, hutní či textilní průmysl, který v minulosti zažil otřesy a jen těžko se z nich vzpamatovává.

Z hlediska meziročního růstu na tom ve čtvrtém čtvrtletí byli nejlépe zaměstnanci v Pardubickém kraji. Mzdy jim rostly o devět procent na 45 385 Kč. Na druhém místě byla s téměř osmiprocentním růstem Praha.

„U hlavního města je to dáno mimo jiné tím, že u lidí s vyššími příjmy se mzdy zvyšovaly více než například u těch se středními nebo nižšími. A ti se koncentrují právě tam,“ dodal Kron.

U Pardubického kraje to podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka může být dáno několika faktory. Jednak jsou tam nižší mzdy než v jiných částech republiky, tudíž se příjmy zvyšovaly z nižší základny.

„A pak je to oblast s nízkou nezaměstnaností, což znamená, že se tam hůře shánějí zaměstnanci. Také je to průmyslový region s firmami působícími v obranném průmyslu, což za současné situace rovněž může hrát roli,“ dodal.

Nejmenší, pětiprocentní nárůst, byl v Karlovarském kraji. Druhý nejhorší byl s navýšením o 5,4 procenta na 45 526 Kč Ústecký kraj.

Praha vede i celoročně

Statistici zveřejnili vedle dat za poslední čtvrtletí i průměry za celý loňský rok. I podle nich si s 57 232 korunami nejlépe stáli Pražané. Na druhém místě se s průměrnou mzdou 46 951 korun umístili Středočeši a na třetím místě byli se 45 300 korunami zaměstnanci v Jihomoravském kraji.

Nejhůře se s celoročním průměrem 39 415 korun opět vedlo lidem v Karlovarském kraji. O poznání lépe na tom byli se 41 188 korunami zaměstnanci ve Zlínském kraji. Třetí nejnižší průměrné mzdy byly celoročně se 41 337 korunami v Pardubickém kraji.

Nejvýrazněji pak loni rostly platy opět v tomto regionu následovaném Prahou. Nejméně pak v Karlovarském kraji a na Vysočině.

Výběr článků

Načítám