Článek
„Zatímco ještě v říjnu stálo vejce velikosti M v akci 2,80 koruny, v listopadu je zatím cena v rámci letákových slev 3,90 Kč za kus. I v rámci akcí tedy tato vejce zdražila téměř o 40 procent. Běžná cena bez akce byla ještě v říjnu 4,70 Kč, dnes je to okolo 6,50 koruny za kus,“ uvedla datová analytička nákupního rádce Kupi Monika Kopčilová.
Zdražování je dlouhodobé. „Během loňského listopadu stálo jedno vejce bez ohledu na velikost průměrně okolo 2,60 korun, letos je to skoro dvojnásobek. Momentálně lze vajíčka v akci koupit od 3,30 korun za kus,“ dodala Kopčilová.
V posledních týdnech se zákazník také často neubrání pocitu, že jsou vejce o něco menší.
Supermarkety navzdory slibům prodávají klecová vejce dál, na trhu není dost alternativ
„Zřejmě jsou nyní ve snášce mladší hejna, která produkují menší vejce. Hmotnostní rozdíl je daný genotypem a stářím nosnic,“ sdělila Novinkám předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
„Pro alternativní chovy se hodí více hybridy nosnic, které snášejí vejce s bílou skořápkou a jsou nepatrně lehčí. Vejce od starších hejn jsou těžší. Dalším faktorem může být i teplota v hale,“ dodala.
Velikost vajec je stanovena hmotnostními skupinami S, M, L a XL. Každá musí dodržovat určitý rozptyl gramáže. Například vejce velikosti M by měla vážit mezi 53 a 63 gramy. Je tedy možné, že se nyní gramáž vajec pohybuje spíše na spodní hranici normy.
Evropa má nedostatek
Nárůst cen je v Česku ještě umocněn nákladnými přestavbami chovných technologií kvůli blížícímu se zákazu klecových chovů. Vejce z volných chovů či chovů v halách, kterých na trhu postupně přibývá, jsou také nákladnější na výrobu.
„Když pominu nárůst ceny krmení, chovného materiálu, vyšších výrobních nákladů na vejce z takzvaných welfare chovů, tak jsou tu další důvody. Hlavním je nedostatek vajec v Evropě. Tím pádem pracuje zákon nabídky a poptávky,“ uvedl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský.
„Nedostatek vajec je zapříčiněn likvidací hejn kvůli ptačí chřipce napříč Evropou, omezováním živočišné výroby u tradičních producentů, jako je Holandsko a Německo, a poklesem výroby v Česku kvůli přestavbám na welfare chovy,“ shrnul Mlázovský.
Zdražování zřejmě neustane. „Obáváme se dalšího zdražení i kvůli přibývajícím evropským regulacím zaměřeným na zmírňování klimatické změny. Zvýší náklady na produkci i administrativu,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
Soběstačnost Česka v produkci vajec se navíc bude snižovat. Podle drůbežářské unie se do konce roku 2026 nestihne přestavět asi milion ustajovacích míst a až pětina středních a menších chovatelů nosnic může skončit.
„Předpoklad je, že cena by do Vánoc mohla ještě vzrůst. V novém roce se s přílišným poklesem také nedá moc počítat,“ uzavřel Mlázovský.