Článek
„Jeřáb se může řadit mezi elitu. Se svou výškou 225 metrů je to jeden z nejvyšších jeřábů na světě. Údaj 225 metrů navíc neznamená nejvyšší bod jeřábu, je to výška pod hákem. Nejvyšší místo je ještě o několik metrů výše,“ prozradila mluvčí závodu Petra Červenková.
Zařízení navrhli odborníci ze sviadnovského Huismanu speciálně pro společnost BMS Heavy Cranes. „Všechny součásti jeřábu, od návrhu až po výrobu, jsme dokončili ve Sviadnově, pouze několik komponentů bylo dodáno odjinud. Poté byl jeřáb převezen a smontován až v Dánsku,“ nastínil ředitel závodu Karel Pavlíček.
Podle vedoucího projektových manažerů Tomáše Zamarskiho využili při stavbě jeřábu robotů. „Využívali jsme svařovací roboty, efektivně svařovali díly přesahující patnáct metrů. Provedli šedesát procent svařovacích úkonů, což je poměr, který výrazně převyšuje to, co je běžné v tradiční výrobě,“ poukázal.
Jeřáb se skládá z více než 150 hlavních svařenců a různých menších součástí. „Ve Sviadnově jsme důkladně otestovali komplexní řídící systém jeřábu. Testování probíhalo na specializované dráze, která přesně kopírovala reálné pohyby zařízení,“ popsal ředitel Pavlíček s tím, že o přepravu jednotlivých součástek do Dánska se postaralo 150 nákladních vozidel.
Společnost Huisman Czech Republic se specializuje na návrh a výrobu pokročilých technických výrobků s vysokou přidanou hodnotou pro energetiku, námořní dopravu, těžbu, železnici a zábavní průmysl.