Článek
Růst produkce potravin v posledních deseti letech zpomalil, přestože vyšší příjmy v rozvojových zemích vedly k růstu spotřeby. „Sledujeme zpomalení růstu produkce a produktivity a to je znepokojivé,“ prohlásil ekonom FAO Merritt Cluff.
Podle OECD by měly ceny masa růst rychleji a ceny obilí pomaleji. Vyšší ceny potravin budou mít větší dopad na rozvojové země, kde rodiny vydávají za potraviny až 60 procent svých příjmů.
Investice do zemědělství v posledních desetiletích klesají kvůli dlouhodobému snižování cen komodit. Ceny komodit sice od roku 2008 rostou, avšak investice do produkce tomu neodpovídají. Průměrný roční růst produkce by měl v období 2013 až 2022 zpomalit na 1,5 procenta z 2,1 procenta v předchozím desetiletí. „To je zhruba o třetinu méně. To je velký rozdíl,“ uvedl generální tajemník OECD Angel Gurría.
Spotřeba potravin v rozvojovém světě za poslední desetiletí vzrostla o 30 procent. V rozvinutých zemích byla změna velmi malá. V rozvojových zemích má spotřeba růst mnohem rychleji i v dalším desetiletí díky rostoucí populaci, vyšším příjmům, urbanizaci a změnám ve stravě. Tempo růstu má však být pomalejší než v předchozí dekádě, napsaly agentury AP a Reuters.