Článek
Mezi ubytovanými bylo 3,2 milionu domácích a 2,5 milionu cizinců. Počty domácích návštěvníků se zvýšily o čtyři procenta a zahraničních hostů se ubytovalo o 31 procent více než loni. Počet nocí, které v ČR strávili zahraniční turisté, ale stále nedosáhl výsledků z roku 2019.
„Výkony ubytovacích zařízení v letošním druhém čtvrtletí se již přiblížily výsledkům před pandemií. Celkové počty ubytovaných hostů byly takřka stejné jako v roce 2019. Počet přenocování ale ještě předcovidové úrovně zcela nedosáhl a byl na 98 procentech,“ uvedl Roman Mikula z oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
V hotelech se ubytovalo 71 procent turistů, což představuje nárůst o 17,1 procenta. Do penzionů zavítalo 13 procent návštěvníků, meziročně o 9,3 procenta více. Začátek turistické sezony v kempech znamenal 290 000 příjezdů, meziročně o 0,1 procenta méně.
Sezona je dobrá, ťukají v Praze na dřevo
Návštěvnost se zvýšila ve všech krajích Česka. Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily ve druhém čtvrtletí kromě Prahy tradičně Jihomoravský a Jihočeský kraj. Meziročně se návštěvnost nejvíce zvýšila v Karlovarském kraji o 21,4 procenta, v Praze o 19,7 procenta a v Olomouckém kraji o 18,4 procenta.
Do Česka přijelo tradičně nejvíc lidí z Německa. Němci tvoří čtvrtinu zahraniční klientely, ČR jich navštívilo zhruba 637 000. Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska a na třetím místě se umístili hosté z Polska. Podle zjištění ČSÚ nadále pokračuje výpadek turistů z asijských zemí a z Ruska.
Do celkových statistik návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. „Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu, či uprchlíka,“ uvedl úřad.