Článek
I přes chladnější jaro ve srovnání s předchozími lety klesla i spotřeba plynu, meziročně o 5,1 procenta. V tiskové zprávě to uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
Zatímco loni lidé začali instalaci solárních střešních systémů poptávat, tak v současnosti je ve velkém uvádějí do provozu. Jen za červen byly podle údajů společnosti ČEPS připojeny systémy s instalovaným výkonem okolo 560 MW.
„Ty dokážou v kombinaci s bateriovými úložišti pokrýt v tomto období prakticky zcela spotřebu domácností a také výrazně snížit odběry elektřiny firmami, které je mají nainstalovány,“ vysvětlil Martin Nádeníček ze společnosti Amper Savings, která se zabývá úsporami energií.
Blíží se sdílení elektřiny. Síť ale není připravena
„To se pochopitelně výrazně pozitivně podepisuje na poklesu potřeby odebírat elektřinu ze sítě,“ doplnil.
Pokračovalo také šetření plynem, které začalo ve velké míře v roce 2022, když Rusko vtrhlo na Ukrajinu.
„Druhý kvartál letošního roku byl teplotně poměrně chladný, a to hlavně v květnu. Meziročně byla teplota v dubnu až červnu nižší o jeden stupeň Celsia a proti průměru let 2018 až 2022 to bylo dokonce o 1,7 stupně,“ uvedl Rajdl.
„To mělo vliv na oddálení konce topné sezony. I přesto firmy a domácnosti dokázaly generovat úspory. Po očištění o vliv počasí a vliv paroplynové elektrárny Počerady byly meziroční úspory 10,3 procenta a proti pětiletému průměru 18,8 procenta,“ dodal.
Za první pololetí se v Česku vyrobilo 2825 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, což pokrylo spotřebu z 8,3 procenta.
Téměř polovinu vyrobily solární elektrárny, 43 procent vodní elektrárny a zbylých 12 procent větrné elektrárny. Proti pětiletému průměru se vyrobilo z obnovitelných zdrojů o pětinu více.
Firma Amper Meteo vychází při svých výpočtech a analýzách z veřejně dostupných dat. Data o spotřebě elektřiny čerpá od společnosti ČEPS, o plynu získává aktuální data od firmy NET4GAS.
Zároveň pracuje s daty Energetického regulačního úřadu a společnosti ČEZ. ERÚ má zatím dostupná data za pět měsíců.