Článek
ECB zakládala svá hodnocení na stavu bankovních rozvah ke konci roku 2013. Při takzvané kontrole kvality aktiv zjišťovala, zda si prověřované banky nechaly stranou dost kvalitního kapitálu.
Dvanáct z 25 bank, které testy neprošly, si od té doby chybějící kapitál obstaraly. Zbývajících 13 bankovních domů teď bude mít dva týdny na to, aby ECB sdělily, jak hodlají chybějící finanční prostředky získat.
Druhým pilířem hodnocení byly takzvané zátěžové testy. Při nich se zkoumalo, jak by rozvahy bank ustály případné finanční šoky. ECB v tomto případě spolupracovala s Evropským bankovním úřadem (EBA), který prověřoval kondici 123 bank, včetně několika finančních domů ze zemí mimo měnovou unii.
Slabší jsou italské, řecké a kyperské banky
Podle výsledků EBA v těchto testech neuspělo 24 bank, které byly příliš slabé, aby ustály případnou tři roky trvající recesi.
Všechny neúspěšné bankovní domy se nachází v eurozóně. Je mezi nimi devět italských bank v čele s Monte dei Paschi, tři řecké a tři kyperské banky.
Cílem testů bylo obnovit důvěru v bankovní systém, o jehož zdraví se od finanční krize nepřestalo pochybovat. Prověřovanými finančními domy byly mimo jiné mateřské firmy některých bank působících v Česku.
Rakouská Erste Group, vlastník České spořitelny, testy ECB prošla, stejně tak jako belgická skupina KBC, majitel ČSOB, či rakouská Raiffeisen Zentralbank Österreich, sdělily firmy v prohlášení.
Banky podle ekonomů mohou víc půjčovat
Výsledky zátěžových testů evropských bank jsou pozitivní zprávou pro trhy. Banky by nyní měly poslat do ekonomiky více peněz, soudí čeští ekonomové.
"Myslím si, že je to dobrá zpráva pro trhy a ekonomiku vůbec. Celosvětová ekonomika na to netrpělivě čekala, protože negativní překvapení by mohla opět šlápnout na brzdu," prohlásil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka, podle nějž jde o zprávu roku.
Také europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Luděk Niedermayer soudí, že výsledky přinesou uklidnění. "Doufejme, že banky budou ochotny víc do ekonomiky půjčovat, protože to nám trochu chybí," podotkl Niedermayer.
Ekonom Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií FSV UK v pořadu upozornil, že zátěžové testy definitivně neodstranily všechny chmury. "Ve chvíli, kdy se situace začne zhoršovat, hlavně na jižním křídle, tak banky a jejich pozice se může ještě dále prohloubit," zdůraznil Mejstřík s tím, že zejména italská ekonomika by v takovém případě měla velké problémy.