Článek
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama při projevu uvedl, že jde o „nejhorší krizi od krize třicátých let“ a volal po razantních opatřeních na trhu úvěrů.
Důrazné kroky slibuje i republikánský kandidát John McCain, který chce mimo jiné i snížit ceny potravin. „Viděli jsme vlastní zájmy, chtivost, neodpovědnost a korupci, která podminovávala tvrdě pracující americký lid," řekl McCain na mítinku ve floridském Orlandu, kde slíbil, že „skončí doba, kdy Wall Street fungoval jako kasino.“ Vyzval také k tomu, aby generální ředitelé přestali dostávat multimiliónové částky.“
Ani McCain ani Obama ani jejich kandidáti na funkci vicepremiéra aljašská guvernérka Sarah Palinová a senátor Joe Biden nemají velké ekonomické zkušenosti.
Obama ovšem jen navázal na slova bývalého guvernéra americké centrální banky Fed Alana Greenspana, který už v podělí uváděl, že jde o krizi, jaká se objevuje jednou za století.
Hlavní obchodní stratég společnosti Jefferies & Co. Art Hogan řekl, že podobný propad na finančním trhu nemá precedens a mohl by se srovnat jen s Velkou hospodářskou krizí z třicátých let a nebo bankroty železnic v 19. století: „Nic takového jsme dosud neviděli. Pro tohle neexistuje plán.“
:.Budova vedení Lehman Brothers v New Yorku.foto: Reuters/Brendan McDermid
Podobně silná slova volil i vysoký představitel investiční společnosti PNC Advisors Jim Duningan: „Musíme vyhodit historické knihy, protože s tímto se nedá nic srovnat. Každý krok na cestě přináší další propad.“
Kapku optimismu nalil jen prezident společnosti Leeb Capital Management Stephen Leeb, který uvedl: „Ale není to konec kapitalismu.“
Propady burz pokračují
Dow Jones spadl o 504,48 bodu na 10 917,51 bodu. Jde o největší bodovou ztrátu od 17. září 2001, kdy se propadl za jediný den o 684 bodů, a o největší procentní od 19. července 2002. Technologický index Nasdaq Composite se v pondělí propadl o 3,6 procenta na 2179,91 bodu a Standard o 4,71 procenta.
Analytici se nejsou ale schopni shodnout, zda Dow Jones už dosáhl dna, obávají se, že propad může pokračovat, protože zasáhl celý svět. Evropský index FTSE 100 klesl o 4 procenta. Pražská burza se propadla o šest procent. Akcie evropských bank BNP Paribas, Société Générale, Dexia nebo Fortis klesly o šest až devět procent.
Pesimistům nahrávají další silné propady asijských burz. Japonský index Nikkei poklesl o 4,61 procenta, což je nejvíce za tři roky, a to první rána nepřišla už v pondělí, kdy byla burza zavřená kvůli svátku. Japonská banka intervenovala a poskytla finančním ústavům injekci ve výši 2,5 biliónu jenů, což posílilo jen.
Akciové trhy v Hongkongu a Jižní Koreji klesly o šest procent, šanghajská burza pak o 3 procenta, indická zažila už druhý propad za sebou, činil 2,5 procenta. „Jsme uprostřed krize,“ uvedl Y K Chan z hongkongského Philip Asset Managemet.
Krizi odstartovala černá neděle
Propad odstartoval bankrot čtvrté největší investiční banky v USA Lehman Brothers. Největší investiční banka Merrill Lynch byla týž den nucena přejít pod křídla Bank of America za 50 miliard dolarů v akciích.
:.Budova pojišťovny AIG v Hongkongufoto: Reuters
K propadu přispěly problémy pojišťovny AIG (American International Group), která se musela obrátit na centrální banku Fed se žádostí o krátkodobý překlenovací úvěr ve výši 40 miliard. Letos přitom už získal injekci ve výši 20 miliard, ta se ale utopila v odpisech a ztrátách. Společnost už oznámila restruktualizaci a bude posilovat hotovost. Její akcie propadly o 60 procent. Společnost zatím nevydala žádné prohlášení, které by uklidnilo trhy. Akcie AIG přitom ztratily za rok 91 procent hodnoty.
Analytik skupiny Citigroup Joshua Sahnker ale uvedl: "Věříme, že AIG přežije, ale víme jen málo, co vše musí být prodáno.“ Spekuluje se, že společnost prodá flotilu letadel, kterou pronajímá leteckým společnostem.