Článek
Důvodem opatření je skutečnost, že zmíněná svítidla obsahující rtuť jsou obtížně recyklovatelná. Nebezpečný kov tak končí v životním prostředí.
Podle serveru Wort.lu je rtuť vysoce toxická. Například vdechování jejích výparů může trvale poškodit mozek, plíce, ledviny a imunitní systém.
Aus für Leuchtstoffröhren - EU-Ausnahmeregelung endet https://t.co/MVTYjwJvT9 #LED #EU #Energieverbrauch
— tagesschau (@tagesschau) August 24, 2023
„Pro zářivky typu T5 a T8 už jsou k dispozici vhodné alternativy, které mohou vést jak k úsporám energie, tak k omezování zářivek obsahujících rtuť,“ řekla agentuře DPA mluvčí Evropské komise v narážce na svítidla s technologií LED.
„Proto jsme se rozhodli platnost výjimky ukončit. Užívání těchto zářivek ale zůstává povolené,“ dodala mluvčí.
Technologie LED byla podle profesora Raoula Tholla z vědeckého institutu v lucemburském Diekirchu v posledních letech výrazně zdokonalena.
Svítidla založená na tomto principu vykazují vyšší účinnost, nabízí lepší podání barev a také delší životnost, uvedl Tholl. Zároveň jsou ale výrazně dražší.
Evropská komise chce v zájmu ochrany spotřebitelů a životního prostředí i nadále omezovat používání rtuti v Evropě. Například od roku 2025 by měl být zakázán zubní amalgám, tedy zubní výplně obsahující rtuť, uvádí se v červencovém prohlášení komise.