Hlavní obsah

V uhelném dole v Rusku zaznamenali obří únik metanu

Přibližně 90 tun metanu za hodinu unikalo v lednu z uhelného dolu Raspadskaja na ruské Sibiři. Podle středeční zprávy listu The Guardian to vyplývá z dat monitorovací společnosti GHGSat, která sídlí v Kanadě a využívá ke sledování komerční satelity. Podle deníku se mohlo jednat o největší únik metanu na světě.

Foto: Profimedia.cz

Důl Raspadskaja (archivní foto)

Článek

V poslední době se zdá, že plyn uniká pomaleji, asi třetinovým tempem. V nejhorší fázi v lednu, kdy byl poprvé zjištěn zdroj, důl vypouštěl do ovzduší tolik emisí jako pět uhelných elektráren, napsal The Guardian. Experti navíc předpokládají, že metan se z dolu šířil již šest měsíců před lednovým odhalením.

Společnost GHGSat, začala se satelitním monitorováním v roce 2016. Uvedla, že lednový únik z dolu Raspadskaja v ruské Kemerovské oblasti byl asi o 50 procent větší než úniky metanu, které doposud firma naměřila. Společnost se ve skutečnosti domnívá, že tento únik je vůbec největší, jaký byl zaznamenán z jediného zdroje.

Kapacita plynovodu Nord Stream kvůli opravám klesla o 40 procent, oznámil Gazprom

Ekonomika

Metan je významný skleníkový plyn a Rusko patří k jeho největším producentům. „Zásadní snížení emisí metanu je jediným jistým způsobem, jak omezit růst teplot a zabránit klimatickým změnám. Přesto však máme každý měsíc nové důkazy o tom, že Rusko skrývá ty největší a nejničivější úniky metanu. (Ruský prezident Vladimir) Putin se je zoufale snaží zatajit, aby mohl dál profitovat z prodeje ruského uhlí, ropy a plynu a financovat svůj válečný režim,“ prohlásil Paul Bledsoe, který působil jako poradce amerického exprezidenta Billa Clintona.

Všechny podzemní uhelné doly produkují metan, který když se nahromadí, může explodovat. K nejtragičtějším neštěstím v ruských dolech patří výbuch metanu právě v dole Raspadskaja v květnu 2010, který si vyžádal téměř sedm desítek obětí a přes 100 zraněných.

V polském dole explodoval metan, čtyři mrtví a sedm pohřešovaných

Evropa

Někdy se u metanu přistupuje z bezpečnostních důvodů k jeho cílenému vypouštění, plyn ale lze také zachytávat.

Na klimatickém summitu loni v Glasgow více než 100 zemí souhlasilo, že sníží své emise metanu, Rusko mezi nimi ale nebylo.

Výběr článků

Načítám