Článek
Informoval o tom mluvčí elektrárny Marek Sviták. Zdraví zaměstnanců ani životní prostředí podle něj nebylo ohroženo.
"Jedná se o potrubí, které je odděleno od ostatní technologie a během provozu ani odstávky se nevyužívá," uvedl mluvčí. V těsné blízkosti potrubí byla podle něj naměřena aktivita 0,00075 milisievertu za hodinu, tedy nepatrně vyšší, než je u přirozeného pozadí. Je to přibližně osmkrát méně než hodnoty, kterým jsou vystaveni pasažéři dálkových letadel, dodal.
Temelín: Problém? Ne, potvrzení dobrého sledování
"Zdraví zaměstnanců ani životní prostředí nebylo ohroženo. Celá záležitost spíše ukazuje, jak citlivě jsou nastaveny ohlašovací povinnosti provozovatele směrem k jadernému dozoru a stejně tak mezi Českou republikou a Rakouskem," uvedl mluvčí.
O události provozovatel informoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který pak v souladu s Dohodou z Melku informoval rakouskou stranu.
Jihočeské matky: To by se stávat nemělo
Podle předsedkyně ekologického sdružení Jihočeské matky Moniky Machové by se ani takové události v jaderné elektrárně Temelín neměly stávat. "Není ve zkušebním provozu a dětské nemoci, o kterých kdysi mluvila předsedkyně SÚJB Dana Drábová, by měla mít už za sebou," řekla.
Na druhém výrobním bloku Temelína pokračuje podle harmonogramu odstávka spojená s výměnou části paliva a dalšími pracemi. Aktuálně technici zavážejí palivo do reaktoru. Všech 163 palivových souborů by mělo být zavezeno v noci na pátek.