Článek
„Trvanlivých potravin máme celý rok nedostatek, naplní se tak naše sklady nedostatkovým zbožím. Můžeme díky tomu další půlrok do další sbírky fungovat a připravovat balíčky pro lidi, kteří to potřebují,“ řekl šéf České federace potravinových bank Aleš Slavíček.
Právě pro potravinové banky, které dary rozdělují mezi potřebné organizace i individuální sociálně slabé příjemce typu seniorů, handicapovaných či samoživitelek, je sbírka určena.
Podle Slavíčka jsou nejvíc potřeba těstoviny, rýže, luštěniny, konzervy, ale i dětské přesnídávky a dětské hygienické potřeby.
Po zaplacení mohou lidé předat zakoupené zboží přímo dobrovolníkům za pokladnami; poznají je podle zelených zástěr s logem Sbírky potravin. Ve vybraných prodejnách mohou využít sběrné boxy nebo přispět finančně přímo u pokladny.
Obchodů, kde mohou lidé zboží do sbírky věnovat, v posledních letech přibývá. Zatímco od roku 2013 do roku 2018 jich bylo kolem 750, teď je počet téměř čtyřnásobný. Na sbírkovém webu je mapa, v níž mohou zájemci vyhledat zapojené prodejny ve svém okolí.
Potravinové banky mají v zemi 201 výdejních míst. Balíčky vydávají potřebným z auta či v kamenné výdejně, ale také je rozvážejí přímo na adresu. Spolupracují také zhruba se stovkou neziskových organizací, jež materiál rozdělují.
Lidé v tísni se mohou obrátit i na sociální odbory radnic. Získat mohou QR kód, na který si pak mohou ve výdejně balíček vyzvednout. „Potraviny zůstávají v regionu. Lidem pomáhají často vlastním sousedům, ani to netuší,“ podotkl Slavíček.