Článek
Ohromné částky, které podle GFI ze země v posledních letech odplynuly, pocházejí podle šéfa organizace Raymonda Bakera z kriminální činnosti, úplatků a daňových úniků. Další nelegální peníze ve výši téměř 200 miliard eur (skoro pět biliónů korun) putovaly v letech 2010 a 2011 naopak do Řecka. Podle Bakera šlo zjevně o náhradu za půjčky, které tamní banky už nemohou poskytovat.
Finanční krize, jaká postihla Řecko, je podle něj jako dělaná k praní špinavých peněz. "Koupíte levně nemovitosti a doufáte, že za deset nebo 15 let získají větší cenu," popsal jednu z praxí Baker, podle něhož jsou investoři nelegálních peněz ochotní déle čekat na zisk než běžní vkladatelé.
Smlouva proti daňovým únikům
Atény, aby se dostaly alespoň k části financí ukrytých v zahraničí, usilují podle Spiegelu o uzavření smlouvy proti daňovým únikům se Švýcarskem. Jednání jsou údajně v závěrečné fázi a s podpisem se počítá na konec září.
Podobně jako v případě obdobných smluv jiných států mají mít Řekové na vybranou - buď zůstat anonymní a své peníze ve švýcarských bankách nechat zdanit až třicetiprocentní sazbou, nebo se přihlásit řeckým úřadům a odevzdat daně doma.