Článek
Řecký parlament schválil zákon loni na podzim poměrem hlasů 158 ze 300. Jeden jeho článek uvádí, že lidem zaměstnaným na plný úvazek, což jsou ti, kteří pracují pět dní v týdnu osm hodin denně, mohou zaměstnavatelé nařídit pracovat i šestý den v týdnu za příplatek 40 procent k jejich denní mzdě.
Zákon také zaměstnavatelům umožní zavést pro nové zaměstnance šestiměsíční zkušební dobu a propustit je v prvním roce bez náhrady.
Navíc budou moct zaměstnance povolat do práce v den, kdy čerpají volno, a dát jim vědět jen s 24hodinovým předstihem. Zaměstnanci budou moci mít i druhý částečný úvazek a pracovat až 13 hodin denně.
Všechno tady zdražuje, říkají Řekové. Přesto čekají rekordní sezonu
Vláda si od zákona slibuje větší flexibilitu pro zaměstnavatele i pracovníky. Zároveň tak hodlá bojovat proti šedé ekonomice a vychází vstříc požadavkům věřitelů z eurozóny.
Možnost šestidenního pracovního týdne měly v Řecku dosud jen firmy podnikající v potravinářství a v turistice.
Zákon vyvolal ostrou reakci politické opozice a odborů. Argumentují, že opatření povede jen k dalšímu vykořisťování pracujících.
Poškodí podle nich i řecké rodiny, protože oba rodiče mohou být nuceni pracovat šest dní v týdnu v zemi, kde prakticky neexistuje dostupná péče o děti.
Loni na podzim vyšly na protest proti zákonu do ulic řeckých měst tisíce občanů. Nesli transparenty s nápisy „Nestaneme se novodobými otroky“ a „Osmihodinový pracovní den byl a bude vítězstvím pracujících“.
Nový řecký zákon jde proti současným evropským tendencím v pracovním právu. Zkrácení pracovního týdne zvažuje například Polsko. Rozhoduje se mezi 35hodinovým týdnem a volnými pátky.
Podle údajů Eurostatu za rok 2022 zveřejněných loni v září mají nejkratší pracovní dobu v EU Nizozemci, a to 33,2 hodiny týdně. Češi za týden v průměru odpracují 39,8 hodiny. Průměrná týdenní pracovní doba v Evropské unii trvá 37,5 hodiny.