Článek
Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Ivo Klemeš řekl Novinkám, že Kaufland inspekci oznámil stažení zbylých 662,6 kilogramů slaniny a žádná by již neměla být na trhu. Zákazníci, kteří uvedený masný výrobek již zakoupili, se podle něj mají vyvarovat jeho konzumaci. Výrobcem anglické slaniny Premium je Masokombinát Plzeň.
Vůči výrobci nepřijala SZPI žádná konkrétní opatření. Případ předala k došetření Státní veterinární správě (SVS), která má v kompetenci dohled nad masnými výrobky.
"V plzeňském masokombinátu jsme již zahájili kontrolu a zjišťujeme, zda při výrobě této anglické slaniny nedošlo k nějakému pochybení," řekl mluvčí SVS Josef Duben. Dodal, že slanina mohla být kontaminována listerií také při přepravě nebo skladování.
Naposledy se listeria objevila v polovině července, kdy se dostalo do prodeje více než tři sta kilogramů infikovaných salátů.
Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo. Epidemie vrcholila loni v listopadu, kdy bylo 20 onemocnění, a v prosinci, kdy bylo 19 nových případů. Výskyt zasáhl prakticky polovinu republiky, konkrétně 39 okresů ve všech 14 krajích. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce muselo loni kvůli listerii ukončit činnost 12 provozoven. Další desítky byly nuceny provést důkladnou očistu výrobních provozů.
Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách či na rostlinách. Přítomnost této bakterie ale ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, například po transplantaci, a u lidí s rakovinou či HIV/AIDS. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.