Článek
S velkými obtížemi podle průzkumu vychází 10,6 procenta Pražanů, naopak 10,8 procenta obyvatel metropole uvedlo, že s příjmem vyjde snadno nebo velmi snadno.
Lidé si při odpovědi na svůj subjektivní názor, jak vycházejí s příjmem, mohli vybrat na škále pěti odpovědí - s velkými obtížemi, s obtížemi, s menšími obtížemi, docela snadno a snadno nebo velmi snadno. Určité obtíže vyjít cítí dohromady 57 procent dotázaných Pražanů.
Drahé bydlení
„V Praze se řadě lidí vůbec nežije tak blaze, jak si myslí zbytek republiky. Nepřekvapí, že nejhorší je situace v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Tyto kraje vykazují v současnosti nejvyšší míru nezaměstnanosti v ČR. Překvapivější je, že hned na třetím místě se umisťuje Praha,“ komentoval hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
„V metropoli je přitom nezaměstnanost nízká. Jsou tam ale zato vyšší životní náklady než jinde v republice. Lidé si v Praze například dost připlatí za nájemné. To roste kvůli pomalé bytové výstavbě,“ dodal.
Metropoli podle něj chybí dvacet tisíc bytů, takže když se ještě navíc do ní v době současné ekonomické prosperity stěhují za prací lidé z celé země, je zřejmé, že cena bydlení musí citelně růst.
Nejlépe vychází lidé na Karlovarsku
Naopak nejméně domácností, které s příjmy vycházejí jen s velkými obtížemi, je v Karlovarském kraji, tuto variantu tam vybrala pouze dvě procenta dotázaných. Celá polovina lidí má pocit, že vychází snadno nebo velmi snadno - zatímco ve výše zmíněné Praze je to 43 procent.
Vedle Karlovarského kraje nejlépe subjektivně hodnotí svou situaci lidé ještě v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.
Rozsáhlé srovnání životní úrovně v krajích ČSÚ zveřejnil minulý týden. Pokud jde o průměr za celé Česko, s velkými obtížemi vychází 7,9 procenta obyvatel, přes 11 procent lidí naopak statistikům řeklo, že vycházejí snadno či velmi snadno.