Článek
Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) v neděli nechtěl prozradit, s jakými konkrétními návrhy na dnešní mimořádné jednání vlády, která se sejde za účelem nastavení pomoci domácnostem, veřejnému sektoru a firmám, půjde.
Nejjednodušší cestou pomoci je podle něj jednotné stanovení limitu na maximální cenu energie za megawatthodinu včetně dalších poplatků za distribuci a daně z přidané hodnoty.
Příspěvek plošně možná jen letos
„To znamená, že domácnosti budou vědět, co je maximální cena, kterou zaplatí. Ty, kterým to nebude stačit, mohou využít další cesty a robustnost sociálního systému, jako například požádat si o příspěvek na bydlení,“ uvedl ministr.
Doplnil, že domácnostem má s vysokými cenami energií pomoci i tzv. úsporný tarif, který vláda schválila už na konci srpna. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 tisíc Kč, letos však z toho dostanou domácnosti jen asi 4000 korun.
Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění tohoto poplatku se týká také firem.
„První část pomoci včetně příspěvku, který přijde přes úsporný tarif, začne nabíhat ještě před začátkem topné sezony,“ řekl v neděli Síkela.
Dodal, že příspěvek pro letošní rok bude vyplacen bez ohledu na to, zda vláda rozhodne o zastropování cen energií pro domácnosti. Mohlo by dojít i k navýšení příspěvku. „Je možné, že se ta otázka na vládě znovu otevře,“ uvedl.
Pro příští rok by mohlo být upuštěno od plošné výplaty příspěvku a pomoc by mohla být podle Síkely adresná.
K dalším krokům podle něj vláda potřebuje legislativní změny, například k zásahům do záloh za energie. K zastropování cen energií v neděli vyzval vládu i prezident Miloš Zeman.
„Kladu důraz především na zastropování. Myslím si, že všechno ostatní je okrajové,“ řekl.
Vláda by podle něj měla na základě zákona o cenách prosadit regulaci cen energie, a to na základě nákladové ceny plus přiměřeného zisku. „Dejme tomu zisk, který je průměrem za posledních několik let před energetickou krizí,“ dodal.
Topná sezona v Česku oficiálně trvá od září do května, podle vyhlášky dodávka tepla začíná v okamžiku, kdy dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů a není další den očekáván vzestup teplot. Obvykle to nastává během září.