Článek
Podle policejních statistik v roce 2013 lidé s nenechavými prsty společně ukradli polským obchodníkům zboží za pět miliard zlotých (32,5 mld. korun).
Překvapuje, že ve velkém začala „nakupovat bez placení“ už i střední a vyšší vrstva, tedy lidé, kteří žijí v dostatku, a někteří i v blahobytu. Vysokoškolský profesor z Krakova si pod klobouk schoval mražené kuře a prošel pokladnou. Ještě před východem ho však prozradily podezřelé potůčky vody z tajícího kuřete stékající po jeho tváři.
Metody jsou stále vychytralejší
Manželský pár z Opole, lékařka a právník, v kyblíku s barvou za pár desítek zlotých „utopil“ drahou italskou baterii do koupelny za tisíce. Manažeři z prosperujících varšavských firem zase šli po iPodech, tabletech a nejdražším alkoholu.
Tyto zástupce „elity“ národa sice chytila ochranka, avšak tisíce dalších loni kradly beztrestně. Činí se nejen jednotlivci, ale i organizované skupiny, jež používají stále mazanější metody.
Portál Kafeteria.pl za nejrafinovanější označuje tzv. trojčlenné úderky, které si doslova nacpou cestovní zavazadla nejluxusnějším zbožím. Když skončí, dva z nich blízko ochranky vyvolají rvačku, a zatímco bezpečnostní služba zasahuje, třetí ze skupiny prochází i s lupem pískajícími bezpečnostními rámy.
„Krádeže za 80 tisíc zlotých (přes půl miliónu korun) vůbec nebývají výjimkou,“ uvedl portál.
Odblokovací zařízení s sebou
Do jiné kategorie patří zloději s taškami uvnitř vystlanými aluminiovými fóliemi, které neprozradí ukradené zboží u pokladen. Nebo zloději s kleštěmi, kteří dokážou snadno odstřihnout zabezpečovací „náramky“ na zboží.
Poslední dobou přichází ke slovu profesionální mobilní zařízení na odblokování chráněného zboží. Kus vyjde v přepočtu na tisíc korun, lze ho koupit i na fakturu a internet se jen hemží nabídkami.
Obchody vydávají za ochranu miliardy |
---|
Polští zloději loni okradli domácí obchodníky o pět miliard zlotých |
Vzhledem k nevymahatelnosti práva ztráty obchodní sítě rok od roku rostou |
K tomu je zapotřebí přičíst asi miliardu zlotých na ochranu obchodů. |
Policejní statistiky vedou teď přes sto tisíc případů odhalených krádeží do 420 zlotých, což je přestupek. |
Podle týdeníku Newsweek však jde jen o vrcholek ledovce – počet je ve skutečnosti mnohonásobně vyšší |
Velké ztráty jdou na vrub tzv. požíračům. Nevynášejí lup, ale konzumují ho přímo v nákupních centrech. Během hodinového pobytu v supermarketu dokážou sníst i kilo nejdražšího salámu, k tomu ještě půl kila tataráku, případně se pustí do kaviáru a vše zapíjejí drahým francouzským šampaňským či koňakem.
Před kamerami kontrolujícími pohyb zákazníků se dokážou ukrýt v „hluchých“ místech.
Pokuta jako za pití piva v parku
„Takových strávníků proniknou ročně do obchodní sítě tisíce a způsobují škody za milióny. Není síly, která by s nimi zatočila,“ postěžoval si Marian Krzasewski z Federace polských obchodníků.
Krádež v hodnotě do 420 zlotých (2730 korun) se v Polsku klasifikuje jen jako přestupek. Proto tisíce zlodějů kradou v malém, jednorázově, zboží do 420 zlotých. Pokud je chytí, v podstatě se jim nic nestane.
Pokud se na této částce zastaví počítadlo na benzínce, obsluha může s jistotou počítat s tím, že někdo zmizel bez placení. I kdyby ho policie dopadla, hrozila by mu pokuta jako za pití piva na veřejném prostranství, tedy asi 20 zlotých.
V případě, že ochranka zloděje do 420 zlotých chytí, snaží se především, aby zaplatili ukradené zboží. „Vůbec nemá cenu hlásit takové případy policii, protože ta je jimi doslova zavalená a okradení jen ztratí čas a často bez sebemenšího dopadu,“ uzavřel Krzasewski.