Článek
Protest se konal od 10 do 15 hodin. Zemědělci blokovali silnice ve všech šestnácti polských vojvodstvích, informoval server onet.pl.
Za svůj hlavní požadavek účastníci protestu označili zastavení nekontrolovaného přílivu ukrajinských zemědělsko-potravinářských produktů do země. Kritizovali, že Evropská komise nejen že umožnila bezcelní dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny do Polska i do celé EU, ale ještě ho chce prodloužit do poloviny roku 2025. To kritizovala i polská vláda.
„Stop ekošílencům. Bez nás budete hladoví i nazí. Politika komisařů ruinuje zemědělce,“ skandovali ve středu demonstrující v Medyke, Zamośći, Nise, Lowiczu, Bílsku Podleském a dalších polských městech.
Zemědělci se v traktorech vydali na protestní jízdu severní Moravou a Slezskem
„Nezávisle na tom, zda protest zemědělců v Polsku probíhá, nebo ne, naším úkolem i povinností je dosáhnout dohody s ukrajinskou stranou,“ uvedl ve středu ve Varšavě polský premiér Donald Tusk.
Farmáři požadovali také změnu strategie ohledně zavádění dodatečných požadavků ve vztahu k ochraně životního prostředí a varovali, že to povede ke snížení zemědělské výroby.
„V souvislosti s probíhající agresí Ruska na Ukrajině se výrazně zvýšily výrobní náklady producentů zemědělských produktů i potravin, což nebylo dostatečně zohledněno,“ uvedl v oficiálním prohlášení předseda Celostátní rady zemědělských komor Wiktor Szumulewicz.
Zemědělci v posledních dnech s podobnou kritikou protestují v řadě evropských zemí včetně Francie či Německa. Protestní jízdu zažila také Česká republika.